IP53 występuje w 4 z 45 kart katalogowych, które publikujemy na robustbook.bitblade.io, i wszystkie cztery dotyczą wytrzymałych laptopów: Getac S410 G5, Getac S510, Durabook S14I i Durabook S15. Z 13 laptopów w naszej ofercie cztery mają więc IP53, cztery IP65, cztery IP66 i jeden IP5X. Oznaczenie znaczy: ochrona przed pyłem w ilości szkodliwej oraz przed wodą rozpylaną. To mniej, niż brzmi. Druga cyfra 3 sprawdza wodę, która spada z góry lub ukośnie z góry. Woda pod małym kątem, wąż z wodą i zanurzenie nie wchodzą w jej zakres. Ten artykuł pokazuje próbę kryjącą się za cyfrą 3, zestawia sześć laptopów z wartościami z ich kart katalogowych i wyjaśnia, dlaczego w karcie katalogowej Durabook S15 stoi „IP53 (optional)”. Jak zbudowane są cyfry w ogólności, wyjaśnia przegląd Stopnie ochrony IP. Tutaj chodzi tylko o połączenie 5 i 3.
Obie cyfry są określone w normie IEC 60529, w Niemczech wydanej jako DIN EN 60529, i bada się je osobno. Według opisu na Wikipedii 5 na pierwszym miejscu oznacza: pył nie jest całkowicie wykluczony, ale nie może dostawać się w ilości zakłócającej bezpieczne działanie. IP53 dzieli ten poziom z IP54 i IP55. Czym różni się od pyłoszczelnej 6, wyjaśnia artykuł IP54 w szczegółach.
3 na drugim miejscu wymaga, aby woda spadająca jako rozpylona pod kątem do 60° od pionu nie miała szkodliwego działania. Więcej cyfra nie mówi. Opisuje określone stanowisko badawcze.
Norma dopuszcza dwa układy. Który wybierze laboratorium, zależy od urządzenia. Wartości z poniższej tabeli pochodzą z Wikipedii (IP Code), z opisu na ingressprotectiontest.com oraz z uwag Eurotech o praktyce badań:
| Parametr próby | Rura wahliwa | Dysza rozpylająca z osłoną |
|---|---|---|
| Układ | Rura z otworami rozpylającymi, która obejmuje 60° po obu stronach pionu | Dysza ręczna z osłoną na przeciwwadze |
| Ilość wody | 0,07 l/min na otwór | 10 l/min przy 50 do 150 kPa |
| Czas | 5 minut, potem próbka obrócona o 90° na kolejne 5 minut | 1 minuta na m² powierzchni obudowy, co najmniej 5 minut |
| Zaliczona, jeśli | woda nie ma szkodliwego działania | |
Przy laptopie próba dyszą trwa zawsze minimum 5 minut, bo jego powierzchnia jest znacznie mniejsza niż 5 m². Z rurą wahliwą łączny czas to 10 minut. Osłona jest różnicą wobec cyfry 4: według Wikipedii ta sama dysza bez osłony należy do próby rozbryzgami wody ze wszystkich kierunków. Cyfra 3 ogranicza więc kąt celowo.
Eurotech zwraca ponadto uwagę, że próba może odbyć się na pustej obudowie, a wynik nie obowiązuje automatycznie, gdy zamontowane są kable, złącza, otwory wentylacyjne i elementy wytwarzające ciepło. Dla kupujących wynika stąd proste pytanie: dla jakiej konfiguracji istnieje protokół z badania?
60° od pionu oznacza, że woda pada na urządzenie z góry lub ukośnie z góry. Jeśli dociera pod kątem mniejszym niż 30° nad poziomem, leży poza stanowiskiem badawczym. Tak może być przy deszczu z wiatrem bocznym oraz przy wodzie odbijającej się od mokrego podłoża. Czas próby jest krótki, a cyfra nie mówi, jak długo urządzenie wytrzyma ciągły deszcz. Wyższe cyfry sprawdzają każda inne obciążenie:
Według Wikipedii poziomy ochrony przed wodą nadbudowują się na siebie do cyfry 6. Od 7 już tak nie jest, ponieważ sprawdzane jest inne obciążenie.
Poniższa tabela pokazuje cztery laptopy z IP53 i dla porównania dwa laptopy z IP66. Wartości pochodzą z tabeli danych podstawowych w kartach katalogowych, które zbudowaliśmy na podstawie kart katalogowych producentów Getac i Durabook:
| Urządzenie | Stopień ochrony | Ekran | Masa | Temperatura pracy | MIL-STD |
|---|---|---|---|---|---|
| Getac S410 G5 | IP53 | 14 cali | 2,38 kg | -29 °C do 63 °C | MIL-STD-810H |
| Getac S510 | IP53 | 15,6 cala | 2,35 kg | -29 °C do 63 °C | MIL-STD-810H |
| Durabook S14I | IP53 | 14,0 cala | 2,37 kg | -29 °C do 63 °C | MIL-STD-810H |
| Durabook S15 | IP53 (optional) | 15,6 cala | 2,6 kg | -20 °C do 60 °C | MIL-STD-810H |
| Durabook Z14I | IP66 | 14,0 cala | 3,6 kg | -29 °C do 63 °C | MIL-STD-810H, MIL-STD-461G |
| Getac B360 G3 | IP66 | 13,3 cala | 2,32 kg | -29 °C do 63 °C | MIL-STD-810H, MIL-STD-461G |
Z liczb wynikają dwie obserwacje. Po pierwsze, stopień ochrony nie mówi nic o masie: Getac B360 G3 ma IP66 i waży 2,32 kg, mniej niż każdy z czterech modeli IP53. Durabook Z14I ma ten sam ekran 14,0 cala co S14I, ale waży 3,6 kg zamiast 2,37 kg. Obie wartości masy zmieniają się według karty katalogowej zależnie od konfiguracji. Po drugie, stopień ochrony nie ustala też zakresu temperatury. Trzy z czterech urządzeń IP53 pracują od -29 °C do 63 °C, dokładnie jak oba urządzenia IP66. Tylko S15 leży poniżej, z -20 °C do 60 °C.
Karty katalogowe nie podają, dlaczego producenci przyznają tym modelom IP53, i nie interpretujemy tego tutaj. Stopień ochrony wszystkich 13 laptopów można zestawić w tabeli porównawczej laptopów. Dla S410 Getac wymienia ponadto na stronie producenta klawiaturę odporną na rozbryzgi i „sealed ports and connectors”. To odrębne cechy obok IP53, a nie części cyfry.
W S15 wiersz „stopień ochrony” w karcie katalogowej ma dopisek „(optional)”. Pochodzi on z karty katalogowej producenta DURABOOK_DM_S15_DE_20251128. Strona producenta Durabook nie jest w tej sprawie jednolita: lista Rugged Specs podaje „IP 53 certified (optional)”, a tekst wprowadzający mówi, że S15 jest certyfikowany z IP53 i MIL-STD-810H, bez dopisku. Opis producenta konfiguracji „Standard Plus” na naszej stronie produktu wymienia IP53 jako cechę tej wersji. Starszy Durabook S15AB ma natomiast IP5X, oznaczenie bez stwierdzenia dotyczącego wody.
Co S15 ma bez tej opcji, nie wynika z żadnego z dokumentów, którymi dysponujemy. Kto wybiera S15 ze względu na ochronę przed wodą rozpylaną, powinien zażądać wyraźnego wskazania w ofercie konfiguracji z IP53. Durabook S15 podaje też „Port covers” jako cechę. Czy próba odbyła się przy zamkniętych osłonach, nasze karty katalogowe nie wskazują dla żadnego z czterech urządzeń.
Nasza ocena, a nie stwierdzenie normy: IP53 pasuje do laptopów, które pracują głównie w pojeździe, warsztacie, magazynie lub budynku i od czasu do czasu dostają deszcz z góry. To przypadek badany przez cyfrę 3. Na zewnątrz decydują wiatr, kałuże i sposób czyszczenia. Cztery pytania pomagają przed decyzją:
Do dwóch zastosowań nie nadaje się żadne z czterech urządzeń: spryskiwanie strumieniem wody i zanurzenie. Laptopy z IP65 i IP66 są badane na strumień z węża, po cztery w naszej ofercie, w tym Durabook Z14I i Getac B360 G3 z tabeli. Przegląd wszystkich 16 modeli znajduje się na stronie Laptopy outdoor. Do zanurzenia nie ma w naszej ofercie laptopa z IP67 ani IP68. IP67 mają pięć urządzeń, wszystkie to tablety i komputery ręczne: Getac ZX80, Getac ATEX EX80 oraz Fieldbook F57G2, N101 i N80G2. Żaden z laptopów nie ma IP69K do czyszczenia wysokociśnieniowego i strumieniem pary.
Nie. „Wodoszczelny” nie jest pojęciem normy. Cyfra 3 obejmuje wodę rozpylaną do 60° od pionu. Strumienie wody i zanurzenie nie są badane.
Deszcz spadający z góry odpowiada obrazowi próby. Deszcz z wiatrem bocznym lub rozbryzgi od podłoża leżą poza kątem. Próba trwa 10 minut z rurą wahliwą i co najmniej 5 minut z dyszą. O dłuższej pracy w ciągłym deszczu cyfra nic nie mówi.
Nie da się ich porównać. Według Wikipedii X oznacza, że brak wystarczających danych, by przyznać poziom. IP5X nie mówi więc nic o wodzie, ani o ochronie, ani o jej braku. IP53 natomiast dokumentuje zaliczoną próbę wodą rozpylaną.
Nie da się tego odczytać z samej karty katalogowej. S15 pokazuje ten przypadek: tam IP53 zależy od opcji. Przy konfiguracjach z dodatkowymi interfejsami, wnękami na napędy lub antenami poproś o protokół z badania dla dokładnie tej wersji.
IP53 się opłaca, jeśli laptop stoi głównie na sucho, a wody należy się spodziewać tylko z góry. Pod względem masy i ekranu cztery urządzenia są blisko siebie: Getac S410 G5 z 2,38 kg i Durabook S14I z 2,37 kg mają 14 cali, Getac S510 z 2,35 kg ma 15,6 cala. Durabook S15 waży 2,6 kg, ma węższy zakres temperatury od -20 °C do 60 °C i IP53 tylko w odpowiedniej konfiguracji. To wybór, jeśli potrzebne jest jego wyposażenie, a IP53 widnieje w ofercie.
Kto spryskuje urządzenie strumieniem albo stawia je na podłodze w mokrym otoczeniu, powinien szukać wśród modeli z IP65 lub IP66. Getac B360 G3 pokazuje z 2,32 kg, że nie trzeba za to płacić większą masą. Kto liczy się z zanurzeniem, nie znajdzie w naszej ofercie pasującego laptopa i musi sięgnąć po tablet IP67. Chętnie ustalimy z Państwem na podstawie kart katalogowych, które urządzenie pasuje do Państwa zastosowania.