IP66 widnieje w 19 z 45 kart katalogowych, które publikujemy na robustbook.bitblade.io. Jest to najczęstszy stopień ochrony wśród w pełni wytrzymałych tabletów i laptopów. Oznaczenie znaczy: pyłoszczelny i chroniony przed silnymi strumieniami wody. Zanurzenie i myjka wysokociśnieniowa nie są nim objęte, a właśnie te dwa przypadki najczęściej myli się z IP66. Artykuł wyjaśnia warunki badania kryjące się za obiema cyframi, zestawia je z myjką wysokociśnieniową i z IP67 oraz pokazuje w tabeli, czym mimo to różni się pięć urządzeń z IP66. Kto chce najpierw sprawdzić, jak zbudowane są te cyfry, znajdzie to w przeglądzie Klasy ochrony IP.
IP66 składa się z dwóch badań, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Pierwsza cyfra dotyczy ciał stałych, druga wody. Obie są określone w normie IEC 60529, w Niemczech wydanej jako DIN EN 60529.
Cyfra 6 na pierwszym miejscu to najwyższy poziom: obudowa jest uznawana za pyłoszczelną, czyli nie może się do niej dostać żaden pył. Według opisu producenta obudów ROLEC do normy EN 60529 badanie przeprowadza się z użyciem mieszaniny talku i powietrza, przy podciśnieniu w obudowie wynoszącym najwyżej 2 kPa, przez 8 godzin. Cyfra 6 na drugim miejscu oznacza: woda skierowana na obudowę z dowolnego kierunku jako silny strumień nie może wywołać szkodliwych skutków.
Obu cyfr nie da się ze sobą zsumować. Kto czyta „IP6X”, wie coś o ochronie przed pyłem i nic poza tym: X oznacza, że dla tej pozycji nie złożono żadnego oświadczenia, a nie że ochrony brak.
Wartości dla drugiej cyfry są ustalone. Poniższa tabela zestawia poziom 6 z poziomem 5, aby widać było rząd wielkości:
| Wielkość badawcza | Cyfra 5 (strumienie wody) | Cyfra 6 (silne strumienie wody) |
|---|---|---|
| Średnica dyszy | 6,3 mm | 12,5 mm |
| Natężenie przepływu | 12,5 l/min | 100 l/min |
| Ciśnienie | 30 kPa | 100 kPa |
| Odległość od obudowy | 3 m | 3 m |
| Czas trwania | 1 minuta na m², co najmniej 3 minuty | 1 minuta na m², co najmniej 3 minuty |
Dla poziomu 6 dysza dostarcza więc 100 litrów na minutę przy 100 kPa, czyli 1 bar. W przeliczeniu na godzinę to 6000 litrów. Według ROLEC natężenie przepływu może odbiegać o 5 procent. Strumień kieruje się na obudowę ze wszystkich stron. Badanie jest zaliczone, jeśli nie przedostaje się szkodliwa woda.
Czas trwania zależy od powierzchni obudowy: 1 minuta na metr kwadratowy, ale nigdy mniej niż 3 minuty. W przypadku tabletów i laptopów zawsze obowiązuje minimum, ponieważ ich powierzchnia jest znacznie mniejsza niż 3 m². W porównaniu z cyfrą 5 to osiem razy więcej wody na minutę i nieco ponad trzykrotnie wyższe ciśnienie. Czym IP65 i IP66 różnią się w codziennym użyciu, wyjaśnia artykuł IP65 w szczegółach.
Nazwa „silny strumień wody” skłania do wniosku, że IP66 obejmuje także mycie myjką wysokociśnieniową. Liczby temu przeczą. Badanie wykorzystuje bardzo dużo wody przy niskim ciśnieniu. Myjka wysokociśnieniowa działa odwrotnie. Na stronie producenta Kärcher K 4 Classic podaje ciśnienie od 20 do maksymalnie 130 bar oraz wydajność 420 l/h, czyli 7 l/min.
W porównaniu z badaniem IP66 myjka ma więc około jednej czternastej natężenia przepływu i 130 razy wyższe ciśnienie. Strumień jest cieńszy i znajduje się pod znacznie wyższym ciśnieniem. To inne obciążenie, a badanie IP66 go nie obejmuje. Dla wysokiego ciśnienia i strumienia pary istnieje osobna klasa, IP69K, którą omawia artykuł IP69K: mycie wysokociśnieniowe i strumieniem pary. Urządzenie z IP66 wolno więc myć myjką wysokociśnieniową tylko wtedy, gdy producent wyraźnie na to zezwala.
Kolejność cyfr sugeruje, że 7 znaczy więcej niż 6. Poza cyfrą 6 tak nie jest. Od cyfry 7 poziomy ochrony przed wodą nie nadbudowują się już na sobie, ponieważ bada się inne obciążenie: przy IP67 obudowa leży 30 minut pod wodą, a jej najniższy punkt znajduje się 1 m pod powierzchnią. Urządzenie z IP67 nie jest więc automatycznie badane na strumienie wody, a urządzenie z IP66 nie jest badane na zanurzenie.
Jeśli urządzenie spełnia oba badania, karta katalogowa podaje oba oznaczenia, rozdzielone ukośnikiem, na przykład IPX5/IPX7. W naszych 45 kartach katalogowych żadne urządzenie nie ma jednocześnie IP66 i IP67. IP67 mają pięć urządzeń: Getac ZX80, Getac ATEX EX80 oraz Fieldbook F57G2, N101 i N80G2. Badanie zanurzenia wyjaśnia artykuł IP67 w szczegółach.
Spośród 45 kart katalogowych 19 podaje stopień ochrony IP66: 10 od Getac, 7 od Durabook i 2 od RuggON. To 14 wytrzymałych tabletów, 4 wytrzymałe laptopy oraz naziemna stacja kontrolna Durabook GC-R8. Według karty katalogowej producenta GC-R8 nie ma własnego wyświetlacza; korzysta z wyświetlacza i akumulatora podłączonego Durabook R8. Dla porównania rozkład w ofercie: 19 urządzeń z IP66, 15 z IP65, 5 z IP67, 4 z IP53, jedno z IP5X oraz smartfon Archos X67 5G z IP68 i IP69K. Urządzenia Fieldbook mają IP65 lub IP67, żadne IP66.
Od Getac są to tablety F110 G7, K120, UX10 i ZX10 G2, ich wersje Ex F110-EX, K120-EX i UX10-EX oraz laptopy B360 G3, V120 i X600. Durabook dostarcza tablety R8, R10, R11, R11L i U11I, laptop Z14I oraz GC-R8. Od RuggON pochodzą VULCAN 10A i VULCAN 10X.
Stopień ochrony mówi niewiele o tym, jak urządzenie jest poza tym zaprojektowane. Tabela pokazuje pięć urządzeń z IP66 i ich dane podstawowe. Wartości pochodzą z kart katalogowych producentów Getac, Durabook i RuggON, które opracowaliśmy na potrzeby naszych stron z kartami katalogowymi:
| Urządzenie | Wyświetlacz | Waga | Temperatura pracy | Jasność | MIL-STD |
|---|---|---|---|---|---|
| Durabook R8 | 8,0 cala | 0,86 kg | od -20 °C do 60 °C | 800 Nits | MIL-STD-810H, MIL-STD-461G |
| Getac UX10 | 10,1 cala | 1,15 kg (bez stacji z klawiaturą) | od -29 °C do 63 °C | 1000 Nits | MIL-STD-810H, MIL-STD-461G |
| Getac UX10-EX | 10,1 cala | 1,15 kg | od -21 °C do 55 °C | 1000 Nits | MIL-STD-810H |
| Getac V120 | 12,2 cala | 2,1 kg | od -29 °C do 63 °C | 1000 Nits | MIL-STD-810H, MIL-STD-461G |
| RuggON VULCAN 10A | 10,4 cala | 3,2 kg | od -30 °C do 60 °C | 1200 Nits | MIL-STD-810H |
W tym zestawieniu waga mieści się między 0,86 kg a 3,2 kg, a we wszystkich 19 kartach sięga nawet 4,41 kg w przypadku Getac X600. IP66 niczego tu nie zmienia. Zróżnicowana jest też dolna granica temperatury: od -30 °C w dwóch modelach VULCAN do -20 °C w Durabook R8. Pouczająca jest para UX10 i UX10-EX: oba mają 10,1 cala, 1000 Nits i IP66. Wersja Ex pracuje jednak tylko od -21 °C do 55 °C zamiast od -29 °C do 63 °C i nie podaje MIL-STD-461G. Kto szuka urządzenia do zimna, nie może więc pominąć wiersza z temperaturą, nawet jeśli stopień ochrony pasuje.
Badanie według IEC 60529 wykorzystuje wodę słodką. Ochrona przed innymi cieczami, takimi jak woda słona, oleje czy rozpuszczalniki, nie jest tym oznaczeniem gwarantowana. Otwartych pozostaje też wiele innych spraw, które liczą się w użytkowaniu:
Do dwóch zastosowań nie nadaje się żadne z 19 urządzeń: pracy pod wodą i czyszczenia wysokim ciśnieniem lub parą. W ofercie IP69K ma tylko smartfon Archos X67 5G, wraz z IP68. Wśród tabletów i laptopów nie ma go żadne. Kto chce używać tabletu w środowisku, gdzie się myje, powinien wcześniej ustalić, czym i pod jakim ciśnieniem się czyści, czy w grę wchodzą środki czyszczące i czy pokrywy portów pozostają zamknięte. To, czy ekran dotykowy reaguje niezawodnie przy mokrym wyświetlaczu, jest osobnym pytaniem, na które stopień ochrony nie odpowiada.
Nie w sensie zanurzalności. IP66 oznacza ochronę przed silnymi strumieniami wody, badaną przy 100 l/min i 100 kPa. Wodoodporność w sensie badania zanurzenia zaczyna się od drugiej cyfry 7.
Tylko za wyraźną zgodą producenta. Myjka wysokociśnieniowa taka jak Kärcher K 4 Classic pracuje przy ciśnieniu do 130 bar, badanie IP66 przy 1 bar. Dla wysokiego ciśnienia istnieje klasa IP69K.
Ani lepsze, ani gorsze, oba badają co innego. IP66 obejmuje silny strumień, IP67 chwilowe zanurzenie do 1 m. Kto potrzebuje obu, potrzebuje urządzenia, którego karta katalogowa podaje oba oznaczenia.
W ofercie jest to 14 tabletów i 4 laptopy Getac, Durabook i RuggON, a ponadto naziemna stacja kontrolna Durabook GC-R8. Wybór z danymi podstawowymi znajduje się w tabeli powyżej.
IP66 się opłaca, jeśli urządzenie ma kontakt z wężem, strumieniem wody lub ulewnym deszczem, a strumień może trafić także w porty i szczeliny. W takim przypadku 19 urządzeń w ofercie to trafny wybór, od 0,86 kg Durabook R8 do 4,41 kg Getac X600. Kto spodziewa się głównie deszczu, bryzgów i pyłu, poprzestanie na IP65, które ma 15 urządzeń. Kto musi też zanurzać urządzenie, potrzebuje IP67. Odporność na wstrząsy podana jest osobno w pozycji MIL-STD. Kto czyści wysokim ciśnieniem lub parą, nie znajdzie wśród tabletów i laptopów w ofercie żadnego urządzenia z IP69K.
Chętnie ustalimy z Państwem na podstawie kart katalogowych, które urządzenie pasuje do Państwa zastosowania. Typowe wymagania w halach produkcyjnych opisuje strona branżowa Przemysł.