MIL-STD-461 reguluje kompatybilność elektromagnetyczną (EMC) urządzeń: ile zakłóceń urządzenie emituje i ile zakłóceń znosi bez popełniania błędów. Norma nie ma nic wspólnego z upadkami, wibracjami, upałem ani wilgocią. Tym zajmuje się MIL-STD-810, a na ten temat są już artykuły: MIL-STD-810 w laptopach i tabletach, Laptop zgodny ze standardem wojskowym oraz Ochrona przed upadkiem i układ badawczy według MIL-STD-810. Tutaj chodzi wyłącznie o 461.
Spośród 45 kart katalogowych na robustbook.bitblade.io 18 podaje wersję normy 461: 15 wersję G, trzy starszą wersję F. Ten artykuł wyjaśnia, czego wymaga norma, co zmieniło się między F i G oraz co kryje się za wierszem „MIL-STD-461G” w karcie katalogowej, a czego w nim nie ma. Pokazuje też sprzeczność między dwiema wersjami producenta dla tego samego tabletu. Teksty norm przeczytaliśmy sami: MIL-STD-461G z 11 grudnia 2015 i MIL-STD-461F z 10 grudnia 2007, w publicznej wersji Departamentu Obrony USA.
Norma nosi tytuł „Requirements for the Control of Electromagnetic Interference Characteristics of Subsystems and Equipment” i jest standardem interfejsowym Departamentu Obrony USA (DoD). Określa wymagania i metody badań dla urządzeń elektronicznych, elektrycznych i elektromechanicznych, które kupuje DoD (punkt 1.1). Według normy najlepiej pasuje do obudów do wielkości szafy sprzętowej, wiązek przewodów między obudowami i zasilania ze źródła podstawowego. Nie należy jej stosować wprost do modułów wewnątrz obudów ani do całych platform. Tablet lub laptop jest więc typowym obiektem badań; norma nazywa go EUT (equipment under test).
Powód podaje przedmowa: urządzenie ma działać w granicach swoich tolerancji w przewidzianym środowisku elektromagnetycznym. Kto używa urządzenia w pojeździe lub w namiocie obok radiostacji i agregatów, potrzebuje obu rzeczy: urządzenie nie może zakłócać innych, a inne nie mogą zakłócać jego.
Oznaczenia mają stały schemat (punkt 1.4). Pierwsza litera mówi, którędy biegnie zakłócenie: C oznacza przewodzone (conducted), R promieniowane (radiated). Druga mówi, w którą stronę: E oznacza emisję, urządzenie wysyła zakłócenia, S odporność (susceptibility), urządzenie jest zakłócane. CE102 to więc emisja przewodzona, RS103 odporność na pole promieniowane.
MIL-STD-461G wymienia w tabeli IV 19 wymagań. Które z nich obowiązują dla urządzenia, rozstrzyga tabela V w zależności od platformy: pojazd lądowy wojsk lądowych, marynarki lub sił powietrznych, okręt, okręt podwodny, statek powietrzny, kosmos. Każde wymaganie jest tam oznaczone jako „stosowane”, „ograniczone” lub „do określenia przez zamawiającego”. Pięć metod pojawia się w przypadku laptopów i tabletów najczęściej.
| Metoda | Tytuł w normie | Zakres w MIL-STD-461G |
|---|---|---|
| CE102 | Conducted Emissions, Radio Frequency Potentials, Power Leads | od 10 kHz do 10 MHz, wszystkie przewody zasilające (punkt 5.5.1) |
| CS114 | Conducted Susceptibility, Bulk Cable Injection | od 10 kHz do 200 MHz, wszystkie kable połączeniowe łącznie z kablami zasilającymi (5.12.1) |
| CS118 | Conducted Susceptibility, Personnel Borne Electrostatic Discharge | Urządzenia z interfejsem człowiek-maszyna; wyładowanie stykowe 8 kV na powierzchniach przewodzących, 150 pF przez 330 Ω (5.16) |
| RE102 | Radiated Emissions, Electric Field | Pojazdy lądowe od 2 MHz do 18 GHz; okręty, okręty podwodne, statki powietrzne wojsk lądowych i marynarki, kosmos od 10 kHz do 18 GHz (5.18.1) |
| RS103 | Radiated Susceptibility, Electric Field | od 30 MHz do 18 GHz dla wszystkich; od 2 MHz do 30 MHz dla wojsk lądowych i marynarki, w pozostałych przypadkach opcjonalnie; od 18 GHz do 40 GHz opcjonalnie (5.21.1) |
Oba badania odporności, CS114 i RS103, wykonuje się sygnałem modulowanym impulsowo: 1 kHz, współczynnik wypełnienia 50 procent, co najmniej 40 dB między stanem włączonym a wyłączonym (punkt 4.3.10.4.2). Urządzenie zdaje badanie, jeśli nie wykazuje usterki, spadku wydajności ani odchylenia od określonych wskazań, w granicach tolerancji ze specyfikacji danego urządzenia (na przykład 5.12.2). Tolerancji nie ustala więc norma, tylko specyfikacja urządzenia. Karta katalogowa jej nie podaje.
Wersja G zastąpiła F 11 grudnia 2015; F pochodzi z 10 grudnia 2007 i zastąpiła wersję E z 20 sierpnia 1999. Przy porównaniu obu tekstów rzucają się w oczy trzy zmiany.
Co liczy się w praktyce: urządzenie badane według F nigdy nie musiało zdawać CS118 i CS117, bo w F ich nie było. I odwrotnie, żadna z 18 kart katalogowych nie mówi, czy urządzenie z oznaczeniem „461G” rzeczywiście przeszło te dwa badania. Według normy CS118 dotyczy urządzeń z interfejsem człowiek-maszyna, a tablet z ekranem dotykowym do nich należy. Czy zamawiający tego wymaga, jest znów kwestią dostosowania, które opisuje następny punkt.
Wiersz w karcie katalogowej to skrót. Z samej normy wynika, co pomija.
Po pierwsze, normę dostosowuje się do każdego zakupu. Zamawiający może zaostrzyć, złagodzić lub pominąć wymagania i musi zapisać zmienione metody badań w planie badań (EMITP); wynik trafia do sprawozdania z badań (EMITR). Wynika to z punktów 1.2.2 i 4.3. Karta katalogowa nie mówi, które z 19 wymagań badano, z jakimi limitami i dla jakiej platformy.
Po drugie, wynik dotyczy określonej konfiguracji. Według punktu 4.3.8.1 sprzęt, oprogramowanie i oprogramowanie sprzętowe obiektu badań muszą być reprezentatywne dla produkcji seryjnej. Załącznik A.4.1 stwierdza, że status kwalifikacji staje się niepewny po zmianach sprzętu lub oprogramowania. Wymaga wtedy albo analizy, która nie wykazuje istotnego wpływu, albo ograniczonego badania ponownego, zwykle za zgodą zamawiającego. Według punktu 1.3 załącznik nie ma mocy umownej; objaśnia wykładnię. Durabook R10 ma 18 grup konfiguracji; przy takim urządzeniu warto zapytać, której konfiguracji dotyczy sprawozdanie z badań.
Po trzecie, w przypadku Getac do oznaczenia dołączony jest przypis. We wszystkich dziewięciu kartach katalogowych producenta Getac z oznaczeniem 461G, które przejrzeliśmy (A140, B360 G3, F110, K120, T800, UX10, V110, V120, X600), wiersz „MIL-STD-461G certified” ma odnośnik, że „MIL-STD-461 AC adapter” jest sprzedawany osobno. Chodzi o 90 W, a w X600 o 230 W. Karty nie mówią, czy oznaczenie obowiązuje także ze standardowym zasilaczem. Czytamy przypis tak, że badanie wykonano z zasilaczem 461; nie jest to potwierdzone. Dla badania według MIL-STD-810H te same karty podają niezależne laboratorium badawcze; dla 461 żadnego nie podają.
Dla Durabook R10 istnieją dwie karty katalogowe producenta z tą samą datą (9 grudnia 2025). Wersja niemiecka podaje „MIL-STD-461F-zertifiziert”, angielska „MIL-STD-461G certified”. Obie wymieniają w nawiasie cztery grupy badań. Z dokumentów nie da się rozstrzygnąć, które oznaczenie jest prawidłowe; nie mamy sprawozdania z badań. Na naszych stronach niemiecka karta katalogowa podąża za wersją niemiecką, angielska za angielską. Kto kupuje R10 z wymogiem 461, powinien kazać Durabook potwierdzić wersję na piśmie. W przypadku Durabook R11 i R11L obie wersje językowe są zgodne: 461F.
Oznaczenie 461F noszą Durabook R10 (niemiecka karta), R11 i R11L. Wszystkie pozostałe 15 kart podaje 461G. Sześć urządzeń z danymi podstawowymi z odpowiedniej karty:
| Urządzenie | Oznaczenie 461 | Wyświetlacz | Stopień IP | Waga | Temperatura pracy |
|---|---|---|---|---|---|
| Durabook R8 | MIL-STD-461G | 8,0 cala | IP66 | 0,86 kg | od -20 °C do 60 °C |
| Durabook R10 | MIL-STD-461F (niemiecki), MIL-STD-461G (angielski) | 10,1 cala | IP66 | 1,2 kg | od -29 °C do 63 °C |
| Durabook R11 | MIL-STD-461F | 11,6 cala | IP66 | 1,2 kg | od -20 °C do 60 °C |
| RuggON Sol 7 | MIL-STD-461G | 12 cali | IP65 | 1,5 kg | od -20 °C do 60 °C |
| Getac V120 | MIL-STD-461G | 12,2 cala | IP66 | 2,1 kg | od -29 °C do 63 °C |
| Getac X600 | MIL-STD-461G | 15,6 cala | IP66 | 4,41 kg | od -29 °C do 63 °C |
Dalsze urządzenia z oznaczeniem 461G to Durabook U11I i Z14I oraz modele Getac A140, B360 G3, F110 G7, K120, T800, UX10, V110 G7, X500 i X500 Server. Szczególny przypadek to Getac X500: jego karta podaje 461G razem z MIL-STD-810G zamiast 810H i dla tego modelu nie ma karty katalogowej producenta; oznaczenie pochodzi z tabeli porównawczej laptopów. Według karty waga X600 zależy od konfiguracji.
Oznaczenie 461 jest potrzebne, jeśli przetarg, specyfikacja lub umowa je wymienia. Norma jest dokumentem zakupowym DoD i w takich dokumentach się ją dostosowuje. Strona branżowa Wojsko opisuje typowe zastosowania i polecane urządzenia; czy dane urządzenie nosi oznaczenie 461, rozstrzyga jego karta katalogowa. Jeśli szukają Państwo tylko wytrzymałego urządzenia do magazynu, na budowę lub do warsztatu, wystarczą stopień IP i MIL-STD-810; wiersz 461 prawie nie wpływa tam na wybór.
Jeśli 461 jest wymagana, przed zamówieniem należy wyjaśnić cztery kwestie:
Granice tego artykułu: karty katalogowe, na których się opiera, nie zawierają ani sprawozdania z badań, ani listy badanych metod. Kto szuka urządzenia dla okrętów lub statków powietrznych, nie znajdzie w tych dokumentach żadnej informacji o platformie. Dotyczy to wszystkich wymienionych urządzeń.
Nie. 461 bada kompatybilność elektromagnetyczną, 810 warunki środowiskowe, takie jak uderzenia, wibracje i temperatura. Karty katalogowe podają obie normy w jednym wierszu, ale bada się je osobno.
G jest nowszą wersją i zawiera, z CS117 i CS118, dwa wymagania więcej niż F, ale CS106 zniknęła. Czy dane urządzenie przeszło dodatkowe badania, nie wynika z kart katalogowych. Jeśli Państwa specyfikacja wymaga 461F, urządzenie z oznaczeniem 461F nie jest wadą.
Tekst normy nie wskazuje żadnej jednostki certyfikującej. Opisuje wymagania, metody badań i sprawozdanie z badań. Oznaczenie w karcie katalogowej jest oświadczeniem producenta; dowodem byłoby sprawozdanie z badań.
W przypadku Getac nie wynika to z karty katalogowej. Podaje ona osobny „MIL-STD-461 AC adapter”, sprzedawany osobno. Przed zamówieniem należy zapytać, z jakim zasilaczem wykonano badanie.
Jeśli Państwa specyfikacja wymaga 461G, punktem wyjścia są urządzenia Getac z tabeli, Durabook R8 i RuggON Sol 7, bo ich karty podają wersję G. Jeśli wymaga 461F, Durabook R11 i R11L podają tę wersję w obu wersjach językowych. W przypadku Durabook R10 należy wcześniej wyjaśnić wersję na piśmie. Wiersz w karcie katalogowej nie wystarcza przy przetargach, które określają sprawozdanie z badań, platformę lub zasilacz: wtedy potrzebne są dokumenty producenta. Kto szuka tylko wytrzymałości, wybiera według stopnia IP i próby upadku i może pominąć 461.
Jeśli chcą Państwo wiedzieć, które urządzenie pasuje do Państwa przetargu, zespół RobustBook chętnie pomoże w wyborze.