MIL-STD-461 regelt de elektromagnetische compatibiliteit (EMC) van apparatuur: hoeveel storing een apparaat afgeeft en hoeveel storing het kan verdragen zonder fouten te maken. Met vallen, trillingen, hitte of vocht heeft de norm niets te maken. Dat valt onder MIL-STD-810, en daarover bestaan al artikelen: MIL-STD-810 bij laptops en tablets, Laptop volgens militaire standaard en Valbescherming en testopstelling volgens MIL-STD-810. Hier gaat het alleen om 461.
Van de 45 datasheets op robustbook.bitblade.io noemen er 18 een revisie van 461: 15 de revisie G, drie de oudere revisie F. Dit artikel legt uit wat de norm eist, wat er tussen F en G is veranderd en wat er achter de regel "MIL-STD-461G" in een datasheet staat en wat niet. Het toont ook een tegenspraak tussen twee fabrikantversies van dezelfde tablet. De normteksten hebben we zelf gelezen: MIL-STD-461G van 11 december 2015 en MIL-STD-461F van 10 december 2007, in de openbare versie van het Amerikaanse ministerie van Defensie.
De norm heet "Requirements for the Control of Electromagnetic Interference Characteristics of Subsystems and Equipment" en is een interfacestandaard van het Amerikaanse ministerie van Defensie (DoD). Ze legt eisen en testmethoden vast voor elektronische, elektrische en elektromechanische apparatuur die het DoD aanschaft (paragraaf 1.1). Volgens de norm past ze het best bij behuizingen tot de omvang van een rack, bij kabelbomen tussen de behuizingen en bij voeding uit een primaire bron. Op modules in een behuizing en op complete platforms moet ze niet rechtstreeks worden toegepast. Een tablet of laptop is dus een typisch testobject; de norm noemt het EUT (equipment under test).
De reden staat in het voorwoord: het apparaat moet binnen zijn toleranties werken in de beoogde elektromagnetische omgeving. Wie een apparaat in een voertuig of tent naast radio's en generatoren gebruikt, heeft beide nodig: het apparaat mag anderen niet storen, en anderen mogen het niet storen.
De aanduidingen volgen een vast schema (paragraaf 1.4). De eerste letter zegt waar de storing loopt: C voor geleid (conducted), R voor uitgestraald (radiated). De tweede zegt in welke richting: E voor emissie, het apparaat zendt storing uit, S voor susceptibiliteit, het apparaat wordt gestoord. CE102 is dus een geleide emissie, RS103 een susceptibiliteit voor een uitgestraald veld.
MIL-STD-461G somt in tabel IV 19 eisen op. Tabel V bepaalt welke daarvan voor een apparaat gelden, afhankelijk van het platform: landvoertuig van leger, marine of luchtmacht, schip, onderzeeër, vliegtuig, ruimtevaart. Elke eis staat daar als "van toepassing", "beperkt" of "door de opdrachtgever vast te leggen". Vijf methoden komen bij laptops en tablets het vaakst ter sprake.
| Methode | Titel in de norm | Toepassingsgebied in MIL-STD-461G |
|---|---|---|
| CE102 | Conducted Emissions, Radio Frequency Potentials, Power Leads | 10 kHz tot 10 MHz, alle voedingsleidingen (paragraaf 5.5.1) |
| CS114 | Conducted Susceptibility, Bulk Cable Injection | 10 kHz tot 200 MHz, alle verbindingskabels inclusief voedingskabels (5.12.1) |
| CS118 | Conducted Susceptibility, Personnel Borne Electrostatic Discharge | Apparatuur met een mens-machine-interface; 8 kV contactontlading op geleidende oppervlakken, 150 pF via 330 Ω (5.16) |
| RE102 | Radiated Emissions, Electric Field | Landvoertuigen 2 MHz tot 18 GHz; schepen, onderzeeërs, vliegtuigen van leger en marine, ruimtevaart 10 kHz tot 18 GHz (5.18.1) |
| RS103 | Radiated Susceptibility, Electric Field | 30 MHz tot 18 GHz voor alle; 2 MHz tot 30 MHz voor leger en marine, anders optioneel; 18 GHz tot 40 GHz optioneel (5.21.1) |
De twee susceptibiliteitstests CS114 en RS103 lopen met een pulsgemoduleerd signaal: 1 kHz, 50 procent inschakelduur, minstens 40 dB tussen aan en uit (paragraaf 4.3.10.4.2). Het apparaat is geslaagd als het geen storing, geen prestatieverlies en geen afwijking van de gespecificeerde aanduidingen vertoont, binnen de toleranties van de specificatie van het betreffende apparaat (bijvoorbeeld 5.12.2). De tolerantie wordt dus niet door de norm bepaald maar door de apparaatspecificatie. Een datasheet vermeldt haar niet.
Revisie G verving F op 11 december 2015; F dateert van 10 december 2007 en had revisie E van 20 augustus 1999 vervangen. Bij vergelijking van beide teksten vallen drie wijzigingen op.
Wat in de praktijk telt: een apparaat dat volgens F is getest, hoefde CS118 en CS117 nooit te doorstaan, omdat ze in F niet bestonden. Omgekeerd staat in geen van de 18 datasheets of een apparaat met de vermelding "461G" deze twee tests daadwerkelijk heeft doorlopen. Volgens de norm geldt CS118 voor apparatuur met een mens-machine-interface, en een tablet met touchscreen hoort daarbij. Of de opdrachtgever haar eist, is weer een kwestie van aanpassing, die de volgende paragraaf beschrijft.
De regel in de datasheet is een verkorte vorm. Uit de norm zelf blijkt wat ze verzwijgt.
Ten eerste wordt de norm per aanschaf aangepast. De opdrachtgever mag eisen aanscherpen, versoepelen of schrappen en moet de aangepaste testmethoden vastleggen in een testplan (EMITP); het resultaat komt in het testrapport (EMITR). Dat staat in paragraaf 1.2.2 en 4.3. Een datasheet zegt niet welke van de 19 eisen met welke grenswaarden en voor welk platform zijn getest.
Ten tweede geldt het resultaat voor een bepaalde configuratie. Volgens paragraaf 4.3.8.1 moeten hardware, software en firmware van het testobject representatief zijn voor de serieproductie. Bijlage A.4.1 stelt dat de kwalificatiestatus onzeker wordt na wijzigingen in hardware of software. Ze vraagt dan ofwel een analyse die geen wezenlijk effect laat zien, ofwel een beperkte hertest, meestal met goedkeuring van de opdrachtgever. Volgens paragraaf 1.3 is de bijlage niet contractueel; ze licht de uitleg toe. De Durabook R10 heeft 18 configuratiegroepen; bij zo'n apparaat is het de moeite waard te vragen voor welke configuratie het testrapport geldt.
Ten derde hangt bij Getac een voetnoot aan de vermelding. In alle negen Getac-fabrikantdatasheets met een 461G-vermelding die we hebben bekeken (A140, B360 G3, F110, K120, T800, UX10, V110, V120, X600) draagt de regel "MIL-STD-461G certified" een verwijzing dat de "MIL-STD-461 AC adapter" apart wordt verkocht. Het gaat om 90 W, bij de X600 om 230 W. De datasheets zeggen niet of de vermelding ook met de standaardadapter geldt. Wij lezen de voetnoot zo dat de test met de 461-adapter is gedaan; bevestigd is dat niet. Voor de test volgens MIL-STD-810H noemen dezelfde datasheets een onafhankelijk testlaboratorium; voor 461 noemen ze er geen.
Voor de Durabook R10 bestaan twee fabrikantdatasheets van dezelfde datum (9 december 2025). De Duitse versie noemt "MIL-STD-461F-zertifiziert", de Engelse "MIL-STD-461G certified". Beide somen tussen haakjes vier testgroepen op. Welke vermelding klopt, is uit de documenten niet te beslissen; wij hebben geen testrapport. Op onze pagina's volgt de Duitse datasheet de Duitse versie en de Engelse de Engelse. Wie de R10 koopt met een 461-eis, laat de revisie best schriftelijk door Durabook bevestigen. Bij de Durabook R11 en de R11L zijn beide taalversies het eens: 461F.
De 461F-vermelding dragen de Durabook R10 (Duitse datasheet), de R11 en de R11L. Alle overige 15 datasheets noemen 461G. Zes apparaten met de kerngegevens uit de betreffende datasheet:
| Apparaat | 461-vermelding | Display | IP-klasse | Gewicht | Bedrijfstemperatuur |
|---|---|---|---|---|---|
| Durabook R8 | MIL-STD-461G | 8,0 inch | IP66 | 0,86 kg | -20 °C tot 60 °C |
| Durabook R10 | MIL-STD-461F (Duits), MIL-STD-461G (Engels) | 10,1 inch | IP66 | 1,2 kg | -29 °C tot 63 °C |
| Durabook R11 | MIL-STD-461F | 11,6 inch | IP66 | 1,2 kg | -20 °C tot 60 °C |
| RuggON Sol 7 | MIL-STD-461G | 12 inch | IP65 | 1,5 kg | -20 °C tot 60 °C |
| Getac V120 | MIL-STD-461G | 12,2 inch | IP66 | 2,1 kg | -29 °C tot 63 °C |
| Getac X600 | MIL-STD-461G | 15,6 inch | IP66 | 4,41 kg | -29 °C tot 63 °C |
Andere apparaten met een 461G-vermelding zijn de Durabook U11I en Z14I en de Getac-modellen A140, B360 G3, F110 G7, K120, T800, UX10, V110 G7, X500 en X500 Server. De Getac X500 is een bijzonder geval: zijn datasheet noemt 461G samen met MIL-STD-810G in plaats van 810H, en voor dit model bestaat geen fabrikantdatasheet; de vermelding komt uit de vergelijkingstabel laptops. Volgens de datasheet hangt het gewicht van de X600 af van de configuratie.
U hebt een 461-vermelding nodig als de aanbesteding, het programma van eisen of het contract haar noemt. De norm is een aanschafdocument van het DoD en wordt in zulke documenten aangepast. De branchepagina Militair beschrijft typische toepassingen en aanbevolen apparaten; of een apparaat de 461-vermelding draagt, bepaalt de betreffende datasheet. Zoekt u alleen een robuust apparaat voor een magazijn, een bouwplaats of een werkplaats, dan volstaan IP-klasse en MIL-STD-810; de 461-regel beïnvloedt de keuze daar nauwelijks.
Als 461 wordt geëist, verduidelijk dan vóór de bestelling vier punten:
De grenzen van dit artikel: de datasheets waarop het berust, bevatten geen testrapport en geen lijst van de geteste methoden. Wie een apparaat voor schepen of vliegtuigen zoekt, vindt in deze documenten geen uitspraak over het platform. Dat geldt voor alle genoemde apparaten.
Nee. 461 test de elektromagnetische compatibiliteit, 810 de omgevingsomstandigheden zoals schokken, trillingen en temperatuur. De datasheets noemen beide normen op één regel, maar ze worden apart getest.
G is de nieuwere revisie en bevat met CS117 en CS118 twee eisen meer dan F, maar CS106 is vervallen. Of een bepaald apparaat de extra tests heeft doorstaan, staat niet in de datasheets. Vraagt uw programma van eisen 461F, dan is een apparaat met een 461F-vermelding geen tekortkoming.
De normtekst noemt geen certificeringsinstantie. Ze beschrijft eisen, testmethoden en het testrapport. De vermelding in de datasheet is een verklaring van de fabrikant; het bewijs zou het testrapport zijn.
Bij Getac valt dat uit de datasheet niet op te maken. Die noemt een aparte "MIL-STD-461 AC adapter", die apart wordt verkocht. Vraag vóór de bestelling met welke adapter is getest.
Vraagt uw programma van eisen 461G, dan zijn de Getac-apparaten uit de tabel, de Durabook R8 en de RuggON Sol 7 een startpunt, omdat hun datasheets revisie G noemen. Vraagt het 461F, dan noemen de Durabook R11 en de R11L die revisie in beide taalversies. Bij de Durabook R10 moet u de revisie vooraf schriftelijk verduidelijken. De regel in de datasheet volstaat niet voor aanbestedingen die testrapport, platform of adapter vastleggen: dan hebt u de documenten van de fabrikant nodig. Zoekt u alleen robuustheid, kies dan op IP-klasse en valtest en negeer 461.
Als u wilt weten welk apparaat bij uw aanbesteding past, helpt het RobustBook-team u graag bij de keuze.