Kto szuka „Dell Latitude Rugged”, trafia dziś na strony linii „Dell Pro Rugged”. Ten artykuł zestawia dane Della z Getac i Durabook. Wartości Della pochodzą wyłącznie ze stron dell.com, które sprawdziliśmy 20.10.2026; wartości Getac i Durabook pochodzą z naszych kart katalogowych. RobustBook nie sprzedaje urządzeń Dell. Porównanie pomaga ocenić posiadaną ofertę Dell lub znaleźć urządzenie o tych samych wartościach badań.
Dell przez długi czas oferował swoje wytrzymałe urządzenia jako Latitude Rugged. Na dell.com sytuacja na 20.10.2026 wygląda tak: strona produktu Latitude 7330 Rugged Extreme nosi adnotację „Discontinued” i zdanie „This product is no longer available, but Dell offers similar products”. Strona kategorii wytrzymałych laptopów wymienia natomiast Dell Pro Rugged 14, Dell Pro Rugged 13 oraz tablety Dell Pro Rugged 10 i 12. Żadna z tych stron nie mówi, czy Dell wprost nazywa urządzenia Pro Rugged następcami urządzeń Latitude Rugged. Blog Della z 06.10.2026 o nowych laptopach nie wspomina o linii Latitude. Skąd pochodzi określenie „Toughbook” i dlaczego kupujący używają go także dla urządzeń Dell, wyjaśnia artykuł Alternatywa dla Toughbook: Getac i Durabook w porównaniu.
Do serii Latitude należały między innymi Latitude 5430 Rugged o minimalnej wadze 1,97 kg, Latitude 7330 Rugged Extreme z 2,32 kg oraz Latitude 7230 Rugged Extreme Tablet. Dla 7230 instrukcja Della podaje wyświetlacz o przekątnej 12 cali i rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli, o jasności 1200 Nits ze szkłem dotykowym, oraz wagę od 1,26 kg do 1,59 kg, zależnie od konfiguracji. Stopień IP i badania MIL-STD urządzeń Latitude nie znalazły się na sprawdzonych stronach; dlatego ich nie podajemy.
Tabela zbiera to, co Dell podaje na sprawdzonych stronach o czterech modelach Pro Rugged. „b.d.” oznacza: wartości nie było na żadnej sprawdzonej stronie. Wagi to wagi minimalne lub startowe. Obok nowych numerów modeli PR514260 i PR713260 Dell na stronie kategorii nadal wymienia starsze numery RB14250 i RA13250.
| Model | Wyświetlacz | Jasność w Nits | Stopień IP | Odporność na upadki | Waga |
|---|---|---|---|---|---|
| Dell Pro Rugged 14 (PR514260) | 14 cali, 16:10 | do 1100 | IP53 | 3 ft | od 2,13 kg |
| Dell Pro Rugged 13 Extreme (PR713260) | 13,3 cala | 1400 | IP66 | 6 ft | b.d. |
| Dell Pro Rugged 12 Tablet (RA02260) | 12 cali | 1200 | IP66 | 4 ft | od 1,31 kg |
| Dell Pro Rugged 10 Tablet (RA00260) | 10 cali | b.d. | IP66 | 4 ft | 2,29 lb |
Dla obu laptopów Dell podaje MIL-STD-810H i zakres temperatur od -29 °C do 63 °C (od -20 °F do 145 °F). Pro Rugged 13 Extreme ma według Della dodatkowo MIL-STD-461G oraz certyfikat HazLoc D1D2 dla stref zagrożonych wybuchem. Dla Pro Rugged 14 Dell nie podaje żadnej z tych informacji. Dell opisuje Pro Rugged 14 jako semi-rugged, a 13 Extreme jako fully rugged. Dla tabletów blog Della z 07.10.2025 podaje zakres od -20 °F do 145 °F; informacji o MIL-STD tam brak.
Dalsze dane Della: oba laptopy mają Wi-Fi 7, opcjonalne 5G i akumulatory wymieniane podczas pracy (hot-swap) oraz pracują na Intel Core Ultra Series 3 z systemem Windows 11. Pro Rugged 14 przyjmuje do 64 GB LPCAMM2, opcjonalnie z NVIDIA RTX PRO 500 Blackwell, i ma przeprojektowaną stację dokującą do pojazdu z quad passthrough. 13 Extreme ma do 64 GB LPDDR5x oraz zintegrowaną grafikę Intel Arc. Na stronie produktu Pro Rugged 14 Dell podaje ponadto dwa porty Thunderbolt 4, jeden port szeregowy, HDMI 2,1 i RJ45. Jako opcję serwisową konfigurator wymienia ProSupport z serwisem na miejscu po zdalnej diagnozie.
Z naszej oferty wybraliśmy sześć urządzeń, które pasują do modeli Dell pod względem rozmiaru i stopnia ochrony. Wartości pochodzą z tabeli danych podstawowych odpowiedniej karty katalogowej na robustbook.bitblade.io, opartej na kartach katalogowych producentów Getac i Durabook (stan kart katalogowych: 08.08.2026).
| Urządzenie | Wyświetlacz | Jasność w Nits | Stopień IP | MIL-STD | Waga | Temperatura pracy |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Getac B360 G3 | 13,3 cala | 1400 | IP66 | MIL-STD-810H, MIL-STD-461G | 2,32 kg | od -29 °C do 63 °C |
| Getac S410 G5 | 14 cali | 1000 | IP53 | MIL-STD-810H | 2,38 kg | od -29 °C do 63 °C |
| Durabook S14I | 14,0 cala | 1200 (opcjonalnie) | IP53 | MIL-STD-810H | 2,37 kg | od -29 °C do 63 °C |
| Getac UX10 | 10,1 cala | 1000 | IP66 | MIL-STD-810H, MIL-STD-461G | 1,15 kg (tablet bez stacji z klawiaturą) | od -29 °C do 63 °C |
| Durabook R10 | 10,1 cala | 1000 | IP66 | MIL-STD-810H, MIL-STD-461F | 1,2 kg | od -29 °C do 63 °C |
| Durabook R11 | 11,6 cala | 1000 (opcjonalnie) | IP66 | MIL-STD-810H, MIL-STD-461F | 1,2 kg | od -20 °C do 60 °C |
Karty katalogowe podają wyposażenie podstawowe i opcje. Przy jasności warto spojrzeć na konfigurację: Durabook S14I osiąga 1200 Nits tylko opcjonalnie, a Durabook R11 osiąga 1000 Nits również tylko opcjonalnie. Waga Getac UX10 dotyczy tabletu bez stacji z klawiaturą. Laptopy z dalszymi cechami znajdują się w tabeli porównawczej laptopów, tablety w tabeli porównawczej tabletów.
Wszystkie trzy urządzenia mają IP53 i MIL-STD-810H oraz podają zakres temperatur od -29 °C do 63 °C. Przed czym chroni IP53 w porównaniu z IP66, wyjaśnia artykuł Klasy ochrony IP. Z wagą startową 2,13 kg urządzenie Dell jest najlżejsze z trzech. Durabook S14I waży 2,37 kg, Getac S410 G5 2,38 kg.
W odporności na upadki Dell podaje dla Pro Rugged 14 wartość 3 ft. Karta katalogowa Durabook S14I podaje upadki z wysokości do 1,2 m (4 ft). Dla Getac S410 G5 karta katalogowa nie zawiera wartości upadku, więc jej nie porównujemy. Pod względem jasności Durabook S14I z opcjonalnymi 1200 Nits wyprzedza urządzenie Dell z jasnością do 1100 Nits oraz Getac S410 G5 z 1000 Nits.
Wśród złączy Pro Rugged 14 ma port szeregowy. Durabook S14I ma port RS-232, opcjonalnie drugi; Getac S410 G5 nie wymienia żadnego na liście interfejsów. Kto podłącza maszyny lub przyrządy pomiarowe szeregowo, powinien to wyjaśnić przed porównaniem jasności. Dwa porty Thunderbolt 4 mają urządzenie Dell i Durabook S14I. W grafice Dell oferuje opcjonalnie NVIDIA RTX PRO 500 Blackwell, Getac S410 G5 opcjonalnie NVIDIA GeForce GTX 1650 z 4 GB. W Wi-Fi urządzenie Dell i Durabook S14I mają Wi-Fi 7, Getac S410 G5 Wi-Fi 6E.
Tu podane wartości w dużej mierze się pokrywają: IP66, MIL-STD-810H, MIL-STD-461G, 1400 Nits i Wi-Fi 7. Dell podaje dla 13 Extreme próbę upadku z 6 ft (1,8 m). Według karty katalogowej Getac B360 G3 jest przystosowany do upadków z 1,80 m. Oba przyjmują do 64 GB pamięci. Getac B360 G3 waży 2,32 kg. Żadna sprawdzona strona nie podaje wagi urządzenia Dell; Latitude 7330 Rugged Extreme miał w instrukcji Della taką samą wagę minimalną 2,32 kg.
Jedna różnica pozostaje. Dell podaje dla 13 Extreme certyfikat HazLoc D1D2 dla stref zagrożonych wybuchem; nasz Getac B360 G3 nie ma w karcie katalogowej takiej informacji. Kto potrzebuje ochrony Ex, znajdzie u nas urządzenia z homologacją Ex; przegląd znajduje się w artykule ATEX i ochrona Ex. Czy certyfikat HazLoc wystarcza dla wymaganej strefy lub dywizji, należy wyjaśnić z Dellem przed zakupem. Sprawdzone strony nie podają żadnej klasy.
Dla obu tabletów Dell blog z 07.10.2025 podaje IP66 i upadki z 4 ft. Dell opisuje ekrany jako czytelne w słońcu, obsługiwane w rękawicach i w deszczu lub śniegu. Blog nie podaje dla nich wartości jasności; strona produktu Pro Rugged 12 podaje 1200 Nits. Pro Rugged 12 waży od 1,31 kg, Pro Rugged 10 2,29 lb, po przeliczeniu około 1,04 kg. Według Della oba mają po dwa akumulatory wymieniane podczas pracy.
W naszej ofercie Getac UX10 z 10,1 cala i Durabook R10 z 10,1 cala należą do klasy Pro Rugged 10, a Durabook R11 z 11,6 cala mieści się między dwoma rozmiarami Dell. Wszystkie trzy mają IP66 i MIL-STD-810H. Getac UX10 podaje dodatkowo MIL-STD-461G, Durabook R10 i R11 podają MIL-STD-461F. Dla tabletów Dell sprawdzone strony nie zawierają informacji o MIL-STD. Kto jej potrzebuje, pyta o nią Della.
W akumulatorach mamy rozwiązania pomostowe: Getac UX10 ma opcjonalnie akumulator pomostowy do hot-swap, Durabook R10 opcjonalny akumulator podtrzymujący z czasem wymiany 1 minuta. W Wi-Fi Pro Rugged 12 (Wi-Fi 7 BE201), Getac UX10 i Durabook R10 mają Wi-Fi 7, Durabook R11 Wi-Fi 6E. Dell pisze ponadto, że tablety Pro Rugged pozostają zgodne ze starszymi uchwytami, stacjami dokującymi i akcesoriami. Dotyczy to głównie firm z istniejącą flotą Dell.
Strony Dell różnią się zależnie od regionu i konfiguracji, a dane są rozproszone między stroną produktu, blogiem i komunikatem prasowym. Zostają więc luki, których nie wypełniamy szacunkami:
Nawet pełne porównanie kart katalogowych nie zastępuje testu. Proszę sprawdzić urządzenie testowe z własnym uchwytem, stacją dokującą, skanerem i oprogramowaniem. Zakres gwarancji i serwisu wynika z warunków producentów i nie jest częścią tego porównania.
To dwie nazwy produktów. Latitude 7330 Rugged Extreme jest na dell.com oznaczony jako „Discontinued”, a urządzenia Pro Rugged są wymienione jako aktualne modele. Czy Dell uważa jedne za następców drugich, sprawdzone strony nie mówią.
Nie. Nasza oferta składa się z urządzeń Getac, Durabook, Fieldbook, RuggON i Archos.
Pod względem stopnia ochrony i normy badań są to Durabook S14I i Getac S410 G5, oba z IP53 i MIL-STD-810H. Oba są cięższe: 2,37 kg i 2,38 kg wobec wagi startowej 2,13 kg urządzenia Dell.
Getac B360 G3 ma te same podane wartości badań: IP66, MIL-STD-810H, MIL-STD-461G i 1400 Nits. Jego karta katalogowa nie podaje certyfikatu HazLoc.
Dell Pro Rugged 14 pasuje do firm z flotą Dell, które szukają urządzenia IP53 z interfejsem szeregowym i wagą startową 2,13 kg. Kto w tej klasie potrzebuje większej jasności, porównuje Durabook S14I z opcjonalnymi 1200 Nits. Jako laptop fully rugged z IP66 i 1400 Nits Getac B360 G3 jest odpowiednikiem Pro Rugged 13 Extreme. Kto potrzebuje certyfikatu HazLoc D1D2 urządzenia Dell, nie znajdzie go w Getac B360 G3. Wśród tabletów Getac UX10 i Durabook R10 są odpowiednikami Pro Rugged 10; Durabook R11 mieści się między dwoma rozmiarami Dell.
Żadne z sześciu urządzeń z naszych kart katalogowych nie podaje w tabeli danych podstawowych homologacji Ex; od tego mamy modele ATEX. Dla wymagań, których nie ma w żadnym źródle, takich jak IP69K, temu porównaniu brakuje podstawy. Należy je wyjaśnić przed zakupem z danym producentem.
RobustBook dostarcza Getac, Durabook, Fieldbook, RuggON i Archos. Jeśli chcą Państwo położyć ofertę Dell obok naszych urządzeń, wskażemy odpowiednie karty katalogowe i sprawdzimy z Państwem konfigurację.