Karty danych Durabook R11 i Durabook S15 podają procesor Core i5-1235U oraz jako opcję Core i7-1255U. Fieldbook P122G2 występuje według swojej karty danych tylko z i7-1255U. Oba procesory należą do 12. generacji rodziny Intel Core, a na stronach Intela leżą blisko siebie: oba mają 10 rdzeni, 12 wątków i 12 MB pamięci podręcznej. Różnica tkwi w kilku liczbach. Ten artykuł zestawia je obok siebie, pokazuje, które urządzenia z naszych kart danych podają te procesory, i mówi, przy jakich zadaniach wyższy poziom się opłaca. Wartości procesorów pochodzą ze stron specyfikacji na intel.com (ARK), odczytanych 20.10.2026. Oznaczenia typów i wpisy się zmieniają, dlatego przed zamówieniem proszę sprawdzić aktualny stan. Cen nie podajemy. W kwestii vPro, która towarzyszy obu typom, jest artykuł Intel vPro w wytrzymałych laptopach i tabletach: zarządzanie zdalne i bezpieczeństwo.
Intel podaje pierwszy kwartał 2022 jako okres premiery Core i5-1235U i Core i7-1255U oraz Intel 7 jako proces produkcji. Oba mają 2 rdzenie wydajnościowe i 8 rdzeni efektywnościowych, razem 10 rdzeni i 12 wątków. Pamięć podręczna jest taka sama: 12 MB Intel Smart Cache.
Także w zakresie mocy i interfejsów nie ma różnic. Intel podaje dla obu 15 W mocy bazowej i 55 W maksymalnej mocy turbo. Przy pamięci operacyjnej Intel wymienia do 64 GB przy 2 kanałach pamięci. Obsługiwane są DDR5 do 4800 MT/s, DDR4 do 3200 MT/s, LPDDR5 do 5200 MT/s i LPDDR4x do 4267 MT/s. Do tego dochodzi do 20 linii PCIe (PCIe Gen 4 przy procesorze), Thunderbolt 4 i do 4 wyświetlaczy: do 4096 x 2304 przy 60 Hz przez HDMI i do 7680 x 4320 przy 60 Hz przez DisplayPort. Maksymalna temperatura pracy układu (Tjunction) wynosi dla obu 100 °C, a Intel zalicza oba do „Intel vPro Essentials”.
Przejście z i5 na i7 nie daje więc ani większej liczby rdzeni, ani większej pamięci podręcznej, ani większej pamięci operacyjnej, ani innego poziomu vPro. Thunderbolt 4 jest także w obu: Durabook R11 i Durabook S15 mają według kart danych po jednym takim porcie. Co daje on na co dzień, opisuje artykuł Thunderbolt 4 w wytrzymałym notebooku: korzyści i granice.
Strony Intela różnią się w czterech wartościach:
| Cecha | Core i5-1235U | Core i7-1255U |
|---|---|---|
| Maksymalna częstotliwość turbo rdzeni wydajnościowych | 4,4 GHz | 4,7 GHz |
| Maksymalna częstotliwość turbo rdzeni efektywnościowych | 3,3 GHz | 3,5 GHz |
| Jednostki graficzne (execution units) | 80 | 96 |
| Maksymalna dynamiczna częstotliwość grafiki | 1,20 GHz | 1,25 GHz |
Rachunkowo szczytowe taktowanie rdzeni wydajnościowych jest w i7-1255U o około 7 % wyższe niż w i5-1235U, a w rdzeniach efektywnościowych o około 6 %. Do tego dochodzi 16 jednostek graficznych więcej, czyli o jedną piątą więcej. To są wartości graniczne, a nie wartości długotrwałe. Na odczytanych stronach nie ma ani taktowania bazowego rdzeni, ani wyniku testu wydajności. Dlatego nie podajemy żadnej wartości procentowej dla wydajności w aplikacjach; rachunek dotyczy tylko górnych granic taktowania.
Intel pisze dla obu procesorów „Intel Iris Xe Graphics eligible” i nie podaje na odczytanych stronach żadnego warunku. Nasze karty danych nie mówią nic o zintegrowanej grafice. Jeśli wydajność grafiki ma znaczenie dla Państwa aplikacji, wyjaśniamy to przed ofertą.
Według Intela oba procesory mają te same ramy mocy: 15 W mocy bazowej i 55 W maksymalnej mocy turbo. Dla i7-1255U Intel podaje dodatkowo 12 W jako Minimum Assured Power; na stronie i5-1235U tego wpisu brak. Wyższe taktowanie i7 mieści się więc w tych samych ramach mocy. Jak długo urządzenie utrzymuje wysokie taktowanie, zależy od obudowy i chłodzenia. Intel nie podaje w tej sprawie wartości długotrwałych, a nasze karty danych nie podają ani mocy ciągłej, ani wentylatora. Nasza ocena, a nie wypowiedź Intela: w zamkniętej obudowie przy wysokiej temperaturze otoczenia różnica między poziomami w pracy ciągłej może być mniejsza, niż sugerują wartości turbo.
Proszę nie mylić dwóch podanych temperatur. 100 °C od Intela to maksymalna temperatura pracy układu. Karty danych Durabook R11 i Durabook S15 podają -20 °C do 60 °C jako temperaturę pracy urządzenia, karta Fieldbook P122G2 -20 °C do +60 °C. Co ta wartość urządzenia oznacza w praktyce, wyjaśnia artykuł Temperatura pracy: co w praktyce oznacza zakres −20 °C do 60 °C.
Czas pracy na baterii także występuje w kartach danych tylko raz na urządzenie, a nie na procesor: 8,5 godz. dla Durabook R11 z 3950 mAh (opcjonalnie 6900 mAh z 15 godz.) i 12 godz. dla Durabook S15 z 7600 mAh. Czy i7-1255U skraca czas pracy w porównaniu z i5-1235U, karty danych nie podają. Wyższe taktowanie zwiększa pobór mocy przy szczytach obciążenia; jak mocno wpływa to na zmianę roboczą, zależy od profilu obciążenia. Kto potrzebuje pełnej zmiany bez przerwy na ładowanie, powinien raczej planować opcję baterii lub wymienny akumulator, zob. Wymienny akumulator i hot-swap: praca ciągła bez wyłączania.
Pięć naszych kart danych podaje jeden z obu procesorów. Trzy z nich pokazujemy w tabeli; pochodzi ona z tabel danych podstawowych kart.
| Urządzenie | Wyświetlacz | Procesor według karty danych | Pamięć operacyjna | Bateria | Waga |
|---|---|---|---|---|---|
| Durabook R11 | 11,6 cala | Core i5-1235U z vPro; opcjonalnie Core i7-1255U z vPro | 8 GB (DDR5, 4800 MHz, 1 gniazdo), opcjonalnie do 32 GB | 3950 mAh, 8,5 godz.; opcjonalnie 6900 mAh, 15 godz. | 1,2 kg |
| Durabook S15 | 15,6 cala | Core i5-1235U z vPro (standard); opcjonalnie Core i7-1255U z vPro | od 8 GB do 64 GB (DDR5, 4800 MHz, 2 gniazda) | 7600 mAh, 12 godz. | 2,6 kg |
| Fieldbook P122G2 | 12,2 cala | Core i7-1255U | 16 GB | 6300 mAh, wymienna bez narzędzi | 1600 g |
W urządzeniach Durabook granicę pamięci operacyjnej wyznacza urządzenie, a nie procesor: Intel podaje dla obu typów 64 GB, podczas gdy Durabook R11 sięga według karty danych do 32 GB, a Durabook S15 do 64 GB. Karty danych obu urządzeń podają procesory „z vPro”; Intel zalicza oba do poziomu Essentials, konsekwencje opisuje artykuł o vPro. Karta danych Fieldbook P122G2 podaje tylko i7-1255U, nie ma więc wyboru między poziomami. Kto w Durabook S15 potrzebuje więcej wydajności graficznej, powinien zamiast poziomu procesora sprawdzić oddzielną kartę graficzną NVIDIA RTX A500, którą karta danych wymienia wśród opcji zintegrowanych. Tabela porównawcza laptopów i tabela porównawcza tabletów pokazują dalsze cechy tych urządzeń.
Dwie kolejne karty danych podają te procesory, ale nie ma ich w tabeli.W przypadku Getac UX10-EX karta danych opisuje od 20.10.2026 piątą generację z Intel Core Ultra; procesory Core i 12. generacji należą do zastąpionej poprzedniej generacji.
W porównaniu z i5-1235U procesor i7-1255U daje wyższe taktowanie szczytowe i więcej jednostek graficznych; więcej Intel nie podaje. Przykład rachunkowy: jeśli zadanie zależne tylko od taktowania trwa na i5-1235U 10 sekund, o około 7 % wyższe taktowanie i7-1255U oszczędza mniej niż sekundę. Przy krótkich zadaniach prawie tego nie widać. Przy długich, równomiernych obciążeniach się to sumuje, o ile urządzenie utrzymuje taktowanie.
Według naszej oceny wyższy poziom opłaca się w tych przypadkach:
Dochodzi jeszcze zapas. Jeśli urządzenie pozostaje w użyciu przez kilka lat, a oprogramowanie w tym czasie staje się bardziej wymagające, taktowanie wyższe o 7 % to mały zapas, ale jednak zapas. Według naszej oceny wyższy poziom nie jest uzasadniony, gdy urządzenie obsługuje głównie formularze, aplikacje internetowe, wprowadzanie danych lub systemy zgłoszeń.
Kto waży poziom procesora wobec konfiguracji, powinien uwzględnić te opcje z kart danych:
Dwa pokrewne procesory mają u Intela poziom Enterprise. We wszystkich porównywanych tu wartościach Core i5-1245U ma te same dane co i5-1235U: 10 rdzeni, 12 wątków, 12 MB pamięci podręcznej, do 4,4 GHz na rdzeniach wydajnościowych, do 3,3 GHz na rdzeniach efektywnościowych, 80 jednostek graficznych, 1,20 GHz częstotliwości grafiki, 15 W i 55 W. Core i7-1265U osiąga 4,8 GHz i 3,6 GHz, ma 96 jednostek graficznych przy 1,25 GHz i poza tym zgadza się z i7-1255U.
Między i5-1235U a i5-1245U różnica w tych wartościach tkwi więc tylko w poziomie vPro: Intel zalicza i5-1245U do Enterprise, a i5-1235U do Essentials. Kto potrzebuje zarządzania zdalnego bez działającego systemu operacyjnego, rozstrzyga to poziomem, a nie taktowaniem.
Nie. Intel podaje dla obu 10 rdzeni, z czego 2 rdzenie wydajnościowe i 8 efektywnościowych, oraz 12 wątków. i7-1255U taktuje rdzenie wydajnościowe do 4,7 GHz, i5-1235U do 4,4 GHz.
Według Intela nie: przy obu procesorach możliwe jest do 64 GB. Granicę wyznacza urządzenie. Durabook R11 sięga według karty danych do 32 GB, Durabook S15 do 64 GB.
Nie. Intel zalicza oba procesory do Intel vPro Essentials. Zarządzanie zdalne z Intel AMT istnieje według Intela tylko w vPro Enterprise, na przykład w i5-1245U.
Karta danych podaje tylko i7-1255U i żadnego wariantu z innym procesorem. Czy możliwy jest inny wariant procesora, wyjaśniamy z producentem przed ofertą.
Do formularzy, aplikacji internetowych i wprowadzania danych wystarcza według naszej oceny i5-1235U. Kto szuka tabletu 11,6 cala, bierze Durabook R11 z i5-1235U. Kto chce zapasu mocy obliczeniowej, wybiera tam i7-1255U jako opcję i najpierw sprawdza pamięć operacyjną i baterię. Kto potrzebuje laptopa 15,6 cala, wybiera Durabook S15, a przy potrzebie grafiki najpierw sprawdza oddzielną kartę graficzną NVIDIA RTX A500. Fieldbook P122G2 12,2 cala z IP65 jest wyborem, jeśli i tak chcą Państwo i7-1255U; jego karta danych podaje 650 nits, karta R11 podaje 1000 nits jako opcję.
W tych przypadkach żadne z trzech urządzeń nie jest samo w sobie odpowiedzią: zadania z dużym równoległym obciążeniem obliczeniowym lub grafiką 3D, przy których dopiero test z Państwa oprogramowaniem pokaże, czy wystarczą 2 rdzenie wydajnościowe, oraz zastosowania wymagające zarządzania zdalnego w systemie, który się nie uruchamia, bo oba procesory to vPro Essentials. Przed ofertą wyjaśniamy, jaki procesor jest w konfiguracji i czy dane Intela nadal odpowiadają stanowi tego artykułu.
W wyborze poziomu procesora zespół RobustBook chętnie pomoże.