De datasheets van de Durabook R11 en de Durabook S15 noemen de Core i5-1235U en, als optie, de Core i7-1255U. De Fieldbook P122G2 bestaat volgens zijn datasheet alleen met de i7-1255U. Beide processors horen bij de 12e generatie van de Intel Core-reeks, en op de pagina's van Intel liggen ze dicht bij elkaar: allebei hebben ze 10 kernen, 12 threads en 12 MB cache. Het verschil zit in een paar getallen. Dit artikel zet ze naast elkaar, laat zien welke apparaten uit onze datasheets deze processors noemen en zegt voor welke taken het hogere niveau loont. De processorwaarden komen van de specificatiepagina's op intel.com (ARK), geraadpleegd op 20.10.2026. Typeaanduidingen en vermeldingen veranderen, controleer de actuele stand dus voor u bestelt. Prijzen noemen we niet. Voor de vPro-vraag die bij beide typen meespeelt is er het artikel Intel vPro in robuuste laptops en tablets: beheer op afstand en beveiliging.
Intel noemt het eerste kwartaal van 2022 als introductieperiode van de Core i5-1235U en de Core i7-1255U, en Intel 7 als productieproces. Beide hebben 2 prestatiekernen en 8 efficiëntiekernen, samen 10 kernen en 12 threads. De cache is bij beide 12 MB Intel Smart Cache.
Ook bij het vermogen en de aansluitingen verschillen ze niet. Intel noemt voor beide 15 W basisvermogen en 55 W maximaal turbovermogen. Voor het werkgeheugen geeft Intel tot 64 GB bij 2 geheugenkanalen. Ondersteund worden DDR5 tot 4800 MT/s, DDR4 tot 3200 MT/s, LPDDR5 tot 5200 MT/s en LPDDR4x tot 4267 MT/s. Daarbij komen tot 20 PCIe-lanes (PCIe Gen 4 aan de processor), Thunderbolt 4 en tot 4 beeldschermen: tot 4096 x 2304 bij 60 Hz via HDMI en tot 7680 x 4320 bij 60 Hz via DisplayPort. De maximale bedrijfstemperatuur van de chip (Tjunction) is bij beide 100 °C, en Intel rangschikt beide onder „Intel vPro Essentials”.
De stap van i5 naar i7 levert dus geen extra kernen op, geen grotere cache, niet meer werkgeheugen en geen ander vPro-niveau. Ook Thunderbolt 4 is er bij beide: de Durabook R11 en de Durabook S15 hebben volgens hun datasheets elk één zo'n poort. Wat die in het dagelijks gebruik doet, staat in het artikel Thunderbolt 4 op de robuuste notebook: nut en grenzen.
De pagina's van Intel wijken op vier waarden van elkaar af:
| Kenmerk | Core i5-1235U | Core i7-1255U |
|---|---|---|
| Maximale turbofrequentie van de prestatiekernen | 4,4 GHz | 4,7 GHz |
| Maximale turbofrequentie van de efficiëntiekernen | 3,3 GHz | 3,5 GHz |
| Grafische eenheden (execution units) | 80 | 96 |
| Maximale dynamische grafische frequentie | 1,20 GHz | 1,25 GHz |
Rekenkundig ligt de piekfrequentie van de prestatiekernen bij de i7-1255U ongeveer 7 % hoger dan bij de i5-1235U, bij de efficiëntiekernen ongeveer 6 %. Daarbij komen 16 grafische eenheden meer, dus een vijfde meer. Dat zijn bovengrenzen, geen aanhoudende waarden. Op de geraadpleegde pagina's staat noch een basisfrequentie van de kernen, noch een benchmarkresultaat. Daarom noemen we geen percentage voor de prestaties in toepassingen; de berekening betreft alleen de bovengrenzen van de kloksnelheid.
Intel schrijft bij beide processors „Intel Iris Xe Graphics eligible” en noemt op de geraadpleegde pagina's geen voorwaarde daarvoor. Onze datasheets zeggen niets over de geïntegreerde grafische chip. Als de grafische prestaties voor uw toepassing tellen, zoeken we dat uit voor de offerte.
Volgens Intel hebben beide processors hetzelfde vermogenskader: 15 W basisvermogen en 55 W maximaal turbovermogen. Bij de i7-1255U vermeldt Intel bovendien 12 W als Minimum Assured Power; op de pagina van de i5-1235U ontbreekt die vermelding. De hogere kloksnelheid van de i7 komt dus uit hetzelfde vermogenskader. Hoe lang een apparaat een hoge kloksnelheid vasthoudt, hangt af van de behuizing en de koeling. Intel geeft daarvoor geen aanhoudende waarden, en onze datasheets noemen noch een continu vermogen noch een ventilator. Onze inschatting, geen uitspraak van Intel: in een gesloten behuizing bij een hoge omgevingstemperatuur kan het verschil tussen de niveaus bij continu gebruik kleiner uitvallen dan de turbowaarden doen vermoeden.
Verwar twee temperatuurgegevens niet. De 100 °C van Intel is de maximale bedrijfstemperatuur van de chip. De datasheets van de Durabook R11 en de Durabook S15 noemen -20 °C tot 60 °C als bedrijfstemperatuur van het apparaat, die van de Fieldbook P122G2 -20 °C tot +60 °C. Wat de apparaatwaarde in de praktijk betekent, staat in het artikel Bedrijfstemperatuur: wat −20 °C tot 60 °C in de praktijk betekent.
Ook de accuduur staat in de datasheets slechts één keer per apparaat, niet per processor: 8,5 uur bij de Durabook R11 met 3950 mAh (optioneel 6900 mAh met 15 uur) en 12 uur bij de Durabook S15 met 7600 mAh. Of de i7-1255U de accuduur verkort ten opzichte van de i5-1235U, geven de datasheets niet aan. Een hogere kloksnelheid verhoogt het verbruik bij belastingspieken; hoeveel dat een dienst beïnvloedt, hangt af van het belastingsprofiel. Wie een volledige dienst zonder oplaadpauze nodig heeft, plant beter met de accu-optie of de wisselaccu, zie Wisselaccu en hot-swap: continu gebruik zonder afsluiten.
Vijf van onze datasheets noemen een van beide processors. Drie ervan tonen we in de tabel; die komt uit de kerngegevenstabellen van de datasheets.
| Apparaat | Display | Processor volgens datasheet | Werkgeheugen | Accu | Gewicht |
|---|---|---|---|---|---|
| Durabook R11 | 11,6 inch | Core i5-1235U met vPro; optioneel Core i7-1255U met vPro | 8 GB (DDR5, 4800 MHz, 1 slot), optioneel tot 32 GB | 3950 mAh, 8,5 uur; optioneel 6900 mAh, 15 uur | 1,2 kg |
| Durabook S15 | 15,6 inch | Core i5-1235U met vPro (standaard); optioneel Core i7-1255U met vPro | 8 GB tot 64 GB (DDR5, 4800 MHz, 2 slots) | 7600 mAh, 12 uur | 2,6 kg |
| Fieldbook P122G2 | 12,2 inch | Core i7-1255U | 16 GB | 6300 mAh, zonder gereedschap te wisselen | 1600 g |
Bij de Durabook-apparaten bepaalt het apparaat de geheugengrens, niet de processor: Intel noemt voor beide typen 64 GB, terwijl de Durabook R11 volgens zijn datasheet tot 32 GB gaat en de Durabook S15 tot 64 GB. De datasheets van beide apparaten noemen de processors „met vPro”; Intel plaatst beide in het niveau Essentials, de gevolgen staan in het vPro-artikel. De datasheet van de Fieldbook P122G2 noemt alleen de i7-1255U, er is daar dus geen keuze tussen de niveaus. Wie bij de Durabook S15 meer grafische prestaties nodig heeft, bekijkt in plaats van het processorniveau de aparte grafische kaart NVIDIA RTX A500, die de datasheet onder de geïntegreerde opties vermeldt. De vergelijkingstabel laptops en de vergelijkingstabel tablets tonen verdere kenmerken van deze apparaten.
Twee andere datasheets noemen de processors, maar staan niet in de tabel.Bij de Getac UX10-EX beschrijft de datasheet sinds 20.10.2026 de 5e generatie met Intel Core Ultra; de Core i-processors van de 12e generatie horen bij de vervangen vorige generatie.
Ten opzichte van de i5-1235U brengt de i7-1255U een hogere piekfrequentie en meer grafische eenheden; meer noemt Intel niet. Een rekenvoorbeeld: als een taak die alleen van de kloksnelheid afhangt op de i5-1235U 10 seconden duurt, bespaart de ongeveer 7 % hogere kloksnelheid van de i7-1255U minder dan een seconde. Bij korte taken valt dat nauwelijks op. Bij lange, gelijkmatige belasting telt het op, mits het apparaat de kloksnelheid vasthoudt.
Volgens onze inschatting loont het hogere niveau in deze gevallen:
Dan is er nog de reserve. Blijft een apparaat meerdere jaren in gebruik en wordt de software in die tijd veeleisender, dan is een 7 % hogere kloksnelheid een kleine reserve, maar wel een reserve. Volgens onze inschatting is het hogere niveau niet gerechtvaardigd als het apparaat vooral formulieren, webtoepassingen, gegevensinvoer of ticketsystemen draait.
Wie het processorniveau afweegt tegen de configuratie, moet deze opties uit de datasheets meenemen:
Twee verwante processors dragen bij Intel het niveau Enterprise. In alle hier vergeleken waarden heeft de Core i5-1245U dezelfde gegevens als de i5-1235U: 10 kernen, 12 threads, 12 MB cache, tot 4,4 GHz op de prestatiekernen, tot 3,3 GHz op de efficiëntiekernen, 80 grafische eenheden, 1,20 GHz grafische frequentie, 15 W en 55 W. De Core i7-1265U haalt 4,8 GHz en 3,6 GHz, heeft 96 grafische eenheden met 1,25 GHz en komt verder overeen met de i7-1255U.
Tussen de i5-1235U en de i5-1245U zit het verschil in deze waarden dus alleen in het vPro-niveau: Intel rangschikt de i5-1245U onder Enterprise en de i5-1235U onder Essentials. Wie beheer op afstand zonder draaiend besturingssysteem nodig heeft, beslist dat met het niveau en niet met de kloksnelheid.
Nee. Intel noemt voor beide 10 kernen, waarvan 2 prestatiekernen en 8 efficiëntiekernen, en 12 threads. De i7-1255U klokt op de prestatiekernen tot 4,7 GHz, de i5-1235U tot 4,4 GHz.
Volgens Intel niet: bij beide processors zijn tot 64 GB mogelijk. De grens bepaalt het apparaat. De Durabook R11 gaat volgens zijn datasheet tot 32 GB, de Durabook S15 tot 64 GB.
Nee. Intel rangschikt beide processors als Intel vPro Essentials. Beheer op afstand met Intel AMT bestaat volgens Intel alleen bij vPro Enterprise, bijvoorbeeld bij de i5-1245U.
De datasheet noemt alleen de i7-1255U en geen variant met een andere processor. Of een andere processorvariant mogelijk is, zoeken we voor de offerte met de fabrikant uit.
Voor formulieren, webtoepassingen en gegevensinvoer volstaat volgens onze inschatting de i5-1235U. Wie een tablet van 11,6 inch zoekt, neemt de Durabook R11 met de i5-1235U. Wie de rekenreserve wil, kiest daar de i7-1255U als optie en controleert eerst werkgeheugen en accu. Wie een laptop van 15,6 inch nodig heeft, kiest de Durabook S15 en kijkt bij grafische behoefte eerst naar de aparte grafische kaart NVIDIA RTX A500. De Fieldbook P122G2 van 12,2 inch met IP65 is de keuze als u de i7-1255U sowieso wilt; de datasheet noemt 650 nits, die van de R11 noemt 1000 nits als optie.
Voor deze gevallen is geen van de drie apparaten alleen het antwoord: taken met veel parallelle rekenbelasting of 3D-grafiek, waarbij alleen een test met uw software laat zien of 2 prestatiekernen volstaan, en toepassingen die beheer op afstand nodig hebben bij een systeem dat niet start, omdat beide processors vPro Essentials zijn. Voor de offerte zoeken we uit welke processor in de configuratie zit en of de gegevens van Intel nog overeenkomen met de stand van dit artikel.
Bij de keuze van het processorniveau helpt het RobustBook-team u graag.