Het woord “vPro” staat in 18 gegevensbladen van ons assortiment, bij Getac en bij Durabook, meestal als optie in de processorregel. Het woord alleen zegt weinig. Intel biedt vPro in twee niveaus aan, Essentials en Enterprise, en alleen het tweede bevat Intel AMT, dat een apparaat beheert ook als Windows niet start of het apparaat uitstaat. Wie een vloot robuuste laptops of tablets beheert, moet vóór de bestelling dus weten op welk niveau een gegevensblad doelt. Dit artikel vat samen wat Intel over vPro vermeldt, waarin de niveaus verschillen, wat beheer op afstand en hardwarematige beveiliging in het veld opleveren en welke apparaten uit onze gegevensbladen vPro noemen. De uitspraken over vPro komen van intel.com, de apparaatgegevens uit de gegevensbladen op deze site.
Intel beschrijft vPro als een geïntegreerd, gevalideerd platform in de pc. Het bundelt prestaties, hardwarematige beveiliging, beheerbaarheid en stabiliteit. Volgens Intel vereist het een geschikte Intel-processor, een ondersteund besturingssysteem, een Intel-LAN- en/of WLAN-chip, passende firmware en verdere hardware en software. Als processorfamilies noemt Intel Core, Core Ultra en Xeon W (voor mobiele workstations).
Voor de inkoop volgt hieruit een verschil dat makkelijk over het hoofd wordt gezien. Op de specificatiepagina van elke processor vermeldt Intel een veld “Intel vPro Eligibility”. Een processor kan dus geschikt zijn voor vPro zonder dat elk apparaat met die processor een volledig vPro-systeem is. Intel zelf raadt aan de apparaatfabrikant om een volledig vPro-systeem te vragen. Als een gegevensblad “Core i5-1350P vPro” vermeldt, is dat de toezegging voor de processor. Of de bestelde configuratie aan alle andere voorwaarden voldoet, klaren wij vóór de offerte met u af.
Intel richt vPro Essentials op kleinere bedrijven met een groeiend pc-park. Volgens Intel moet vPro Enterprise meer prestaties, vlootbeheer en gegevensbeveiliging bieden. Welke functie bij welk niveau hoort, blijkt uit de Intel-documenten over de 12e generatie en over Core Ultra serie 2:
Twee processors uit onze gegevensbladen laten het verschil zien. Intel rekent de Core i5-1235U tot “Intel vPro Essentials”, met Standard Manageability en Hardware Shield maar zonder AMT-vermelding. De Core i5-1245U staat als “Intel vPro Enterprise”, met AMT. Een gegevensblad met “Core i5-1235U met vPro” en een met “Core i5-1245U vPro” noemen allebei vPro. Beheer op afstand van een systeem dat niet start, bestaat alleen bij de tweede.
Volgens Intel zit Intel AMT in alle vPro-Enterprise-apparaten met Windows. De functie werkt onafhankelijk van het besturingssysteem en houdt een versleutelde verbinding over kabel of WLAN, binnen en buiten de firewall. Intel noemt de volgende toepassingen: stuurprogramma’s, toepassingen of het besturingssysteem herstellen op een systeem dat niet reageert, het apparaat op afstand aanzetten of herstarten, de inventaris vastleggen, patches plannen en apparaten wekken voor nachtelijke updates. Via KVM ziet en bestuurt de IT het scherm van de gebruiker, ook zonder draaiend besturingssysteem.
De hardware alleen beheert niets. Als software noemt Intel onder meer Intel EMA (Endpoint Management Assistant), een gratis download waarmee AMT-apparaten via de cloud te beheren zijn, ook buiten de firewall.
De grens noemt Intel eveneens: beheer vraagt een netwerkverbinding en werkt via WLAN alleen in een bekend netwerk. Een laptop die dagenlang zonder netwerk in een voertuig ligt, is niet bereikbaar. Een vloot die ’s avonds op het WLAN van de post of het depot hangt, kan daarentegen ’s nachts worden gepatcht en bij een storing ’s ochtends op afstand worden hersteld. Welke apparaten in de praktijk in aanmerking komen, laat bijvoorbeeld de branchepagina Openbare veiligheid zien.
Voor vPro vermeldt Intel beveiligingen die boven en onder het besturingssysteem werken. Daartoe behoort Intel Threat Detection Technology: die evalueert CPU-telemetrie met machine learning uit om malware te herkennen en helpt beveiligingssoftware aanvallen te vinden die geen bestand achterlaten. Control-flow Enforcement Technology moet aanvallen op geheugenfouten bemoeilijken. Voor het onderhoud van een vloot noemt Intel het Stable IT Platform Program: het houdt de hardwarecomponenten van een model 15 maanden na de productlancering constant.
Deze functies vervangen geen schijfversleuteling en geen toegangsbeveiliging. Total Memory Encryption beschermt het werkgeheugen, niet de SSD. Voor opgeslagen gegevens blijven TPM 2.0, versleuteling volgens OPAL 2.0 en zo nodig een smartcardlezer verantwoordelijk. Het artikel Laptopbeveiliging: beveiligingsfuncties gaat hierop in en rekent vPro tot de beheerfuncties, niet tot de versleuteling.
Van 45 gegevensbladen noemen er 18 vPro: de Durabook-modellen R8, R10, R11, S15 en U11I en de Getac-modellen A140, B360 G3, F110 EX, F110 G7, K120, K120 EX, S410 G5, S510, UX10, UX10 EX, V110 G7, V120 en X600. De tabel toont er zes. De kolom “Indeling door Intel” noemt alleen processors waarvan we de specificatiepagina bij Intel hebben geraadpleegd.
| Apparaat | Scherm | Processors met vPro volgens het gegevensblad | Indeling door Intel | Beschermingsgraad | Gewicht |
|---|---|---|---|---|---|
| Getac UX10 | 10,1 inch | Core Ultra 5 236V en 238V, Core Ultra 7 266V en 268V (optioneel, in het gegevensblad als vPro Enterprise vermeld) | Enterprise | IP66 | 1,15 kg (tablet zonder toetsenbord-dock) |
| Getac B360 G3 | 13,3 inch | Core Ultra 5 235H vPro Enterprise (optioneel) | Enterprise | IP66 | 2,32 kg |
| Getac S410 G5 | 14 inch | Core i5-1350P vPro en i7-1370P vPro (optioneel) | i5-1350P: Enterprise | IP53 | 2,38 kg |
| Getac X600 | 15,6 inch | Core i5-11500HE vPro (standaard), Core i7-11850HE vPro, Xeon W-11865MRE vPro (optioneel) | i5-11500HE en i7-11850HE: “Intel vPro Platform”, geen niveau genoemd | IP66 | 4,41 kg (afhankelijk van de configuratie) |
| Getac A140 | 14 inch | Core i5-10310U vPro en i7-10610U vPro (optioneel) | i5-10310U: “Intel vPro Platform”, geen niveau genoemd | IP65 | 2,3 kg |
| Durabook S15 | 15,6 inch | Core i5-1235U met vPro (standaard), Core i7-1255U met vPro (optioneel) | beide: Essentials | IP53 (optioneel) | 2,6 kg |
Drie dingen vallen op. Ten eerste is vPro bij de UX10, B360 G3, S410 G5 en A140 een optie; de regel van de standaardprocessor noemt daar geen vPro. Ten tweede heeft de Durabook S15 vPro al in de standaardprocessor, maar in het niveau Essentials. Wie op dit apparaat beheer op afstand van een systeem dat niet start nodig heeft, krijgt dat niet van deze processorgroep. Ten derde noemen de gegevensbladen van de oudere generaties X600 en A140 vPro zonder niveau, en de Intel-pagina’s vermelden die processors eveneens alleen als “Intel vPro Platform”. Volgens ons gegevensblad voert Getac de A140 niet meer als product.
Bij de Durabook R10 staat in het gegevensblad “vPro afhankelijk van de variant”, zonder toewijzing van een processor. Hier vragen we vóór de offerte na welke variant bedoeld is.
vPro loont wanneer een centrale IT-afdeling veel Windows-apparaten beheert die regelmatig in het eigen netwerk hangen: werkplaatsvloten, de voertuigen van een post, tablets voor buitendienst met een vaste thuisbasis. Het voordeel is dan meetbaar, bijvoorbeeld als minder ritten naar apparaten die niet meer starten. Wie de vloot toch al vernieuwt, bijvoorbeeld door het einde van de ondersteuning voor Windows 10, vindt het beslissingstraject in ons artikel Windows 10: het eerste ESU-jaar eindigt.
In deze gevallen lost vPro niets op. Bij weinig apparaten en zonder eigen IT-afdeling is de inspanning voor inrichting en beheersoftware groter dan de winst. Apparaten die wekenlang geen bekend netwerk zien, blijven buiten bereik. En apparaten zonder Intel-processor vallen helemaal af, omdat Intel een geschikte Intel-processor vereist.
Vóór de bestelling moet u vier punten ophelderen: welk niveau hebt u nodig, Essentials of Enterprise? Zit de juiste processor in de bestelde configuratie? Welke beheersoftware draait u of uw IT-dienstverlener? En wanneer is het apparaat in een netwerk dat het beheer kan bereiken?
Nee. Beheer buiten het besturingssysteem met KVM veronderstelt Intel AMT, en volgens Intel bestaat AMT alleen bij vPro Enterprise. Bij vPro Essentials blijft de Standard Manageability over, zonder KVM. Beslissend is het niveau dat Intel aan de processor toewijst.
Volgens de Intel-documenten die we hebben geraadpleegd zijn dat de Getac UX10 met Core Ultra 5 236V of 238V en Core Ultra 7 266V of 268V, de Getac B360 G3 met Core Ultra 5 235H en de Getac S410 G5 met Core i5-1350P. In alle gevallen is de vPro-processor een optie die in de configuratie thuishoort.
Het heeft een netwerkverbinding nodig. Via WLAN is beheer buiten het besturingssysteem volgens Intel alleen mogelijk in een bekend netwerk. Met Intel EMA zijn AMT-apparaten via de cloud te beheren, ook buiten de firewall.
Beide zitten in dezelfde Core Ultra-processors, maar zijn onafhankelijk van elkaar. Volgens het gegevensblad heeft de Getac UX10 bij alle processors een geïntegreerde NPU, maar vPro alleen bij de optionele modellen. Wat de NPU doet, staat in het artikel Copilot+ pc en NPU.
Wie beheer op afstand van een systeem dat niet start nodig heeft, kiest een Enterprise-processor: bij de tablet de Getac UX10 met een van de vier “V”-processors, bij de laptop de Getac B360 G3 met Core Ultra 5 235H of de Getac S410 G5 met Core i5-1350P. Wie vPro alleen wil voor Hardware Shield en Standard Manageability, redt het met de Durabook S15. Wie weinig apparaten zonder centrale IT beheert, heeft vPro niet nodig en slaat de optie over.
Voor deze gevallen past geen van de genoemde apparaten: inzet zonder regelmatig netwerk, vloten zonder Intel-processor en aankopen waarbij iemand uit het gegevensblad alleen AMT afleidt. Bij de Getac X600 en de A140 noemt Intel geen niveau, dus niemand moet daar AMT met KVM veronderstellen. Wilt u weten of een Core i5-1235U voor uw taken volstaat, dan helpt de vergelijking Core i5-1235U of i7-1255U in het robuuste apparaat.
Het RobustBook-team helpt u graag bij de keuze van de processor en de vPro-optie.