Słowo „vPro” pojawia się w 18 kartach katalogowych naszej oferty, w urządzeniach Getac i Durabook, najczęściej jako opcja w wierszu procesora. Samo słowo mówi niewiele. Intel oferuje vPro w dwóch poziomach, Essentials i Enterprise, a tylko drugi zawiera Intel AMT, czyli zarządzanie urządzeniem także wtedy, gdy Windows się nie uruchamia albo urządzenie jest wyłączone. Kto obsługuje flotę wytrzymałych laptopów lub tabletów, powinien więc przed zamówieniem wiedzieć, o który poziom chodzi w karcie katalogowej. Ten artykuł podsumowuje, co Intel podaje o vPro, czym różnią się poziomy, co zdalne zarządzanie i sprzętowe zabezpieczenia dają w terenie oraz które urządzenia z naszych kart katalogowych wymieniają vPro. Stwierdzenia o vPro pochodzą z intel.com, dane urządzeń z kart katalogowych na tej stronie.
Intel opisuje vPro jako zintegrowaną, sprawdzoną platformę wbudowaną w komputer. Łączy wydajność, sprzętowe zabezpieczenia, zarządzalność i stabilność. Według Intela wymaga ona uprawnionego procesora Intel, obsługiwanego systemu operacyjnego, układu Intel LAN i/lub WLAN, odpowiedniego oprogramowania układowego oraz dalszego sprzętu i oprogramowania. Jako rodziny procesorów Intel wymienia Core, Core Ultra i Xeon W (dla mobilnych stacji roboczych).
Dla zakupów wynika z tego różnica, którą łatwo przeoczyć. Na stronie specyfikacji każdego procesora Intel podaje pole „Intel vPro Eligibility”. Procesor może więc być uprawniony do vPro, choć nie każde urządzenie z tym procesorem jest kompletnym systemem vPro. Sam Intel radzi, by pytać producenta urządzenia o kompletny system vPro. Gdy karta katalogowa podaje „Core i5-1350P vPro”, jest to zapewnienie dotyczące procesora. Czy zamówiona konfiguracja spełnia wszystkie pozostałe wymagania, wyjaśniamy z Państwem przed ofertą.
Intel kieruje vPro Essentials do mniejszych firm z rosnącą flotą komputerów. Według Intela vPro Enterprise ma oferować więcej wydajności, zarządzania flotą i ochrony danych. Która funkcja należy do którego poziomu, wynika z dokumentów Intela o 12. generacji i o Core Ultra serii 2:
Różnicę pokazują dwa procesory z naszych kart katalogowych. Intel klasyfikuje Core i5-1235U jako „Intel vPro Essentials”, ze Standard Manageability i Hardware Shield, ale bez wpisu AMT. Core i5-1245U figuruje jako „Intel vPro Enterprise”, z AMT. Karta z zapisem „Core i5-1235U z vPro” i karta z zapisem „Core i5-1245U vPro” wymieniają obie vPro. Zdalne zarządzanie systemem, który się nie uruchamia, istnieje tylko w drugim przypadku.
Według Intela Intel AMT jest wbudowany we wszystkie urządzenia vPro Enterprise z systemem Windows. Funkcja działa niezależnie od systemu operacyjnego i utrzymuje szyfrowane połączenie przez kabel lub WLAN, wewnątrz i na zewnątrz zapory sieciowej. Intel wymienia takie zastosowania: naprawa sterowników, aplikacji lub systemu operacyjnego na systemie, który nie odpowiada, zdalne włączenie lub ponowne uruchomienie urządzenia, spis zasobów, planowanie poprawek i budzenie urządzeń do nocnych aktualizacji. Dzięki KVM dział IT widzi i steruje ekranem użytkownika, także bez działającego systemu operacyjnego.
Sam sprzęt niczym nie zarządza. Jako oprogramowanie Intel wymienia między innymi Intel EMA (Endpoint Management Assistant), bezpłatne pobranie, dzięki któremu urządzeniami AMT można zarządzać przez chmurę, także poza zaporą sieciową.
Granicę również podaje Intel: zarządzanie wymaga połączenia sieciowego, a przez WLAN działa tylko w znanej sieci. Laptop, który leży w pojeździe przez wiele dni bez sieci, jest nieosiągalny. Flotę, która wieczorem łączy się z WLAN w jednostce lub zajezdni, można natomiast aktualizować w nocy, a w razie awarii naprawić zdalnie rano. Które urządzenia wchodzą w praktyce w grę, pokazuje na przykład strona branżowa Bezpieczeństwo publiczne.
Dla vPro Intel podaje zabezpieczenia działające powyżej i poniżej systemu operacyjnego. Należy do nich Intel Threat Detection Technology: ocenia telemetrię procesora za pomocą uczenia maszynowego, by rozpoznawać złośliwe oprogramowanie, i pomaga programom zabezpieczającym wykrywać ataki niepozostawiające pliku. Control-flow Enforcement Technology ma utrudniać ataki wykorzystujące błędy pamięci. Dla utrzymania floty Intel wymienia Stable IT Platform Program: utrzymuje on stałe komponenty sprzętowe modelu przez 15 miesięcy od premiery produktu.
Te funkcje nie zastępują szyfrowania dysku ani ochrony dostępu. Total Memory Encryption chroni pamięć operacyjną, nie dysk SSD. Za dane zapisane odpowiadają nadal TPM 2.0, szyfrowanie według OPAL 2.0 i w razie potrzeby czytnik kart inteligentnych. Artykuł Ochrona laptopa: funkcje bezpieczeństwa omawia to i zalicza vPro do funkcji zarządzania, a nie do szyfrowania.
Z 45 kart katalogowych 18 wymienia vPro: modele Durabook R8, R10, R11, S15 i U11I oraz modele Getac A140, B360 G3, F110 EX, F110 G7, K120, K120 EX, S410 G5, S510, UX10, UX10 EX, V110 G7, V120 i X600. Tabela pokazuje sześć z nich. Kolumna „Klasyfikacja Intela” podaje tylko procesory, których stronę specyfikacji sprawdziliśmy u Intela.
| Urządzenie | Ekran | Procesory z vPro według karty katalogowej | Klasyfikacja Intela | Stopień ochrony | Waga |
|---|---|---|---|---|---|
| Getac UX10 | 10,1 cala | Core Ultra 5 236V i 238V, Core Ultra 7 266V i 268V (opcjonalnie, w karcie katalogowej jako vPro Enterprise) | Enterprise | IP66 | 1,15 kg (tablet bez docka z klawiaturą) |
| Getac B360 G3 | 13,3 cala | Core Ultra 5 235H vPro Enterprise (opcjonalnie) | Enterprise | IP66 | 2,32 kg |
| Getac S410 G5 | 14 cali | Core i5-1350P vPro i i7-1370P vPro (opcjonalnie) | i5-1350P: Enterprise | IP53 | 2,38 kg |
| Getac X600 | 15,6 cala | Core i5-11500HE vPro (standardowo), Core i7-11850HE vPro, Xeon W-11865MRE vPro (opcjonalnie) | i5-11500HE i i7-11850HE: „Intel vPro Platform”, bez podanego poziomu | IP66 | 4,41 kg (zależnie od konfiguracji) |
| Getac A140 | 14 cali | Core i5-10310U vPro i i7-10610U vPro (opcjonalnie) | i5-10310U: „Intel vPro Platform”, bez podanego poziomu | IP65 | 2,3 kg |
| Durabook S15 | 15,6 cala | Core i5-1235U z vPro (standardowo), Core i7-1255U z vPro (opcjonalnie) | oba: Essentials | IP53 (opcjonalnie) | 2,6 kg |
Rzucają się w oczy trzy rzeczy. Po pierwsze, vPro jest opcją w modelach UX10, B360 G3, S410 G5 i A140; wiersz procesora seryjnego nie wymienia tam vPro. Po drugie, Durabook S15 ma vPro już w procesorze standardowym, ale na poziomie Essentials. Kto w tym urządzeniu potrzebuje zdalnego zarządzania systemem, który się nie uruchamia, nie dostanie tego z tej grupy procesorów. Po trzecie, karty starszych generacji X600 i A140 wymieniają vPro bez poziomu, a strony Intela również klasyfikują te procesory tylko jako „Intel vPro Platform”. Według naszej karty katalogowej Getac nie prowadzi już A140 jako produktu.
W Durabook R10 karta katalogowa podaje „vPro zależnie od wariantu”, bez przypisania procesora. Tutaj przed ofertą dopytujemy, o który wariant chodzi.
vPro się opłaca, gdy centralny dział IT obsługuje wiele urządzeń z Windows, które regularnie są w jego własnej sieci: floty warsztatowe, pojazdy jednostki, tablety serwisu terenowego ze stałą bazą. Korzyść jest wtedy policzalna, na przykład jako mniej wyjazdów do urządzeń, które już się nie uruchamiają. Kto i tak odnawia flotę, na przykład z powodu końca wsparcia dla Windows 10, znajdzie ścieżkę decyzji w naszym artykule Windows 10: kończy się pierwszy rok ESU.
W tych przypadkach vPro niczego nie rozwiązuje. Przy kilku urządzeniach i bez własnego działu IT nakład na konfigurację i oprogramowanie do zarządzania jest większy niż zysk. Urządzenia, które przez tygodnie nie widzą znanej sieci, pozostają poza zasięgiem. A urządzenia bez procesora Intel odpadają całkowicie, ponieważ Intel wymaga uprawnionego procesora Intel.
Przed zamówieniem należy wyjaśnić cztery punkty: Którego poziomu Państwo potrzebują, Essentials czy Enterprise? Czy właściwy procesor jest w zamówionej konfiguracji? Jakie oprogramowanie do zarządzania prowadzą Państwo lub Państwa usługodawca IT? I kiedy urządzenie jest w sieci, do której zarządzanie ma dostęp?
Nie. Zarządzanie poza systemem operacyjnym z KVM wymaga Intel AMT, a według Intela AMT istnieje tylko w vPro Enterprise. W vPro Essentials zostaje Standard Manageability, bez KVM. Liczy się poziom, który Intel przypisuje procesorowi.
Według dokumentów Intela, które sprawdziliśmy, są to Getac UX10 z Core Ultra 5 236V lub 238V i Core Ultra 7 266V lub 268V, Getac B360 G3 z Core Ultra 5 235H oraz Getac S410 G5 z Core i5-1350P. W każdym przypadku procesor vPro jest opcją, która musi znaleźć się w konfiguracji.
Potrzebuje połączenia sieciowego. Przez WLAN zarządzanie poza systemem operacyjnym jest według Intela możliwe tylko w znanej sieci. Dzięki Intel EMA urządzeniami AMT można zarządzać przez chmurę, także poza zaporą sieciową.
Jedno i drugie znajduje się w tych samych procesorach Core Ultra, ale są od siebie niezależne. Według karty katalogowej Getac UX10 ma zintegrowane NPU przy wszystkich procesorach, a vPro tylko przy modelach opcjonalnych. Co robi NPU, opisuje artykuł Copilot+ PC i NPU.
Kto potrzebuje zdalnego zarządzania systemem, który się nie uruchamia, wybiera procesor Enterprise: w tablecie Getac UX10 z jednym z czterech procesorów „V”, w laptopie Getac B360 G3 z Core Ultra 5 235H albo Getac S410 G5 z Core i5-1350P. Kto chce vPro tylko dla Hardware Shield i Standard Manageability, poradzi sobie z Durabook S15. Kto obsługuje kilka urządzeń bez centralnego IT, nie potrzebuje vPro i może zrezygnować z opcji.
Do tych przypadków nie pasuje żadne z wymienionych urządzeń: zastosowania bez regularnej sieci, floty bez procesora Intel i zakupy, w których ktoś wnioskuje o AMT wyłącznie z karty katalogowej. Dla Getac X600 i A140 Intel nie podaje poziomu, więc nikt nie powinien zakładać tam AMT z KVM. Jeśli chcą Państwo wiedzieć, czy Core i5-1235U wystarczy do Państwa zadań, pomoże porównanie Core i5-1235U czy i7-1255U w wytrzymałym urządzeniu.
Zespół RobustBook chętnie pomoże w wyborze procesora i opcji vPro.