“Semi-rugged” en “fully rugged” staan op productpagina’s, in aanbestedingen en in dealerlijsten, maar in geen enkele norm. IEC 60529 legt vast hoe een IP-klasse wordt getest, en MIL-STD-810 beschrijft testmethoden voor vallen, trillingen en klimaat. Geen van beide benoemt een apparaatklasse. Wie een robuuste laptop op het etiket kiest, vergelijkt dus marketingtermen. Nuttiger is het om naar de waarden erachter te kijken. Dit artikel zet de gegevens van alle 13 laptops in het assortiment naast elkaar, laat zien welke waarden de twee klassen werkelijk scheiden en noemt de toepassingen waarvoor een semi-rugged laptop volstaat. De basis van IP-klassen staat in het overzicht IP-beschermingsklassen. Hier gaat het om de beslissing.
Getac kent op zijn website twee categorieën, fully rugged en semi-rugged. Voor semi-rugged noemt de gids van de fabrikant een valbestendigheid van 3 voet (ongeveer 0,9 m), de beschermingsgraad IP53 en minstens 800 Nits helderheid om in direct zonlicht te lezen. De gids noemt de S410 als voorbeeld. Volgens zijn artikel over “fully-rugged vs. ultra-rugged” verstaat Getac onder fully rugged: MIL-STD-810H, IP66 of hoger en een val van 4 tot 6 voet (1,2 tot 1,8 m). Getac zegt de term “business-rugged” niet te gebruiken, omdat die geen eenduidige definitie heeft.
Dit zijn de drempels van één fabrikant. Op zijn productpagina’s noemt Durabook de S14I en de S15 een “Semi-Rugged Laptop” en de Z14I een “Fully Rugged Laptop”. Voor S14I en S15 geeft Durabook een valbestendigheid van 4 voet (1,2 m) op, voor de Z14I 6 voet (1,8 m). Een Durabook met het label “semi” doorstaat volgens de productpagina dus een hogere val dan de drempel van Getac voor semi-rugged. De labels zijn tussen merken niet uitwisselbaar. Op de productpagina’s van Getac S410 en S510 komt geen van beide termen voor, terwijl de pagina’s van B360, X600 en V120 “fully rugged” zeggen.
De tabel rangschikt alle 13 laptops op beschermingsgraad. IP-klasse, temperatuur en gewicht komen uit de tabel met kerngegevens van de datasheets. De valhoogte komt uit de beschrijving op de betreffende productpagina, omdat de kerngegevens die niet vermelden. Waar daar geen cijfer staat, staat in de tabel “niet gedocumenteerd”. De pagina Outdoor Laptop biedt een overzicht met meer kolommen, en de vergelijkingstabel laptops voegt helderheid en accuduur toe.
| Laptop | Beschermingsgraad | Valhoogte volgens productpagina | Bedrijfstemperatuur | Gewicht |
|---|---|---|---|---|
| Getac S410 G5 | IP53 | 0,9 m | -29 °C tot 63 °C | 2,38 kg |
| Getac S510 | IP53 | 0,9 m | -29 °C tot 63 °C | 2,35 kg |
| Durabook S14I | IP53 | 1,2 m | -29 °C tot 63 °C | 2,37 kg (varieert per configuratie) |
| Durabook S15 | IP53 (optioneel) | 1,2 m | -20 °C tot 60 °C | 2,6 kg |
| Durabook S15AB | IP5X | 0,9 m | niet gedocumenteerd | ca. 2,6 kg |
| Fieldbook RC300 | IP65 | 1,22 m | -20 °C tot +60 °C | 2,1 kg |
| Getac V110 G7 | IP65 | niet gedocumenteerd | -29 °C tot 63 °C | ca. 2,1 kg |
| Getac X500 | IP65 | niet gedocumenteerd | -20 °C tot +60 °C | ca. 5,2 kg |
| Getac X500 Server | IP65 | niet gedocumenteerd | niet gedocumenteerd | niet gedocumenteerd |
| Getac V120 | IP66 | niet gedocumenteerd | -29 °C tot 63 °C | 2,1 kg |
| Getac B360 G3 | IP66 | 1,8 m | -29 °C tot +63 °C | 2,32 kg |
| Durabook Z14I | IP66 | niet gedocumenteerd | -29 °C tot 63 °C | 3,6 kg (varieert per configuratie) |
| Getac X600 | IP66 | 1,2 m | -29 °C tot 63 °C | 4,41 kg (afhankelijk van de configuratie) |
Twee gaten kunnen worden gedicht met fabrikantenpagina’s die wij op 20.10.2026 hebben geraadpleegd: Durabook noemt 6 voet (1,8 m) voor de Z14I, Getac 4 voet (1,2 m) voor de V120. Bij de X600 noemt het Getac-gegevensblad (versie van 06.08.2026) 4 voet (1,2 m), en 3 voet (0,9 m) alleen voor de variant Pro-PCI. Onze productpagina vermeldt nu 1,2 m.
De beschermingsgraad sorteert de 13 apparaten het duidelijkst. Vier dragen IP53, één IP5X, vier IP65 en vier IP66. Alle apparaten die hun fabrikant op de eigen pagina “fully rugged” noemt, zitten op IP66: de Getac B360, X600 en V120 en de Durabook Z14I. De drie apparaten met het label “semi” (Getac S410, Durabook S14I en S15) zitten op IP53. Hoe dun die basis is tegen sproeiwater, laat het artikel IP53 in detail zien.
Het temperatuurbereik scheidt de klassen niet. S410, S510 en S14I werken van -29 °C tot 63 °C, precies als V120, B360 G3, X600, Z14I en V110 G7. Smaller is het bereik alleen bij de S15, de Fieldbook RC300 en de X500, met -20 °C tot 60 °C. Ook het gewicht volgt de klasse niet. De V120 met IP66 weegt 2,1 kg en de B360 G3 met IP66 weegt 2,32 kg, beide minder dan elk apparaat met IP53 (2,35 tot 2,6 kg). Zwaar zijn X500, X600 en Z14I met ca. 5,2 kg, 4,41 kg en 3,6 kg. De helderheid hoort evenmin bij de klasse: S410 en S510 hebben standaard 1.000 Nits, de Fieldbook RC300 met IP65 slechts 700 Nits en de X500 800 Nits.
De valhoogte ligt ertussenin. Ze bedraagt 0,9 m bij S410, S510 en S15AB, 1,2 m bij S14I en S15 en 1,8 m bij de B360 G3. De grens tussen de klassen is hier niet scherp: volgens de fabrikanten geldt 1,2 m zowel voor de twee Durabooks met het label “semi” als voor de Getac V120 met het label “fully”. Wat een valtestopstelling volgens MIL-STD-810 wel en niet zegt, staat in het artikel Valbescherming volgens MIL-STD-810.
Elektromagnetische compatibiliteit levert een tweede scheidslijn. Zeven van de 13 laptops voldoen bovendien aan MIL-STD-461G: Z14I, B360 G3, V110 G7, V120, X500, X500 Server en X600. Alle zeven hebben IP65 of IP66, en geen apparaat met IP53 of IP5X zit erbij. Hebt u deze test nodig, bijvoorbeeld naast radioapparatuur of meetelektronica, dan vallen de semi-rugged modellen af.
De Fieldbook RC300, de Getac V110 G7, de X500 en de X500 Server zitten tussen de kampen. IP65 beschermt tegen waterstralen uit elke richting, IP66 tegen krachtige waterstralen. De definitie van fully rugged bij Getac eist IP66 of hoger, en de drie Getac-apparaten halen dat niet. Hoe Getac de V110 en X500 indeelt, hebben we niet gecontroleerd, en voor de X500 bestaat geen datasheet van de fabrikant meer. Voor uw beslissing telt sowieso de vraag of waterstralen uw dagelijkse werk raken, niet het label.
Onze inschatting volgt uit de cijfers en is geen normuitspraak. Een semi-rugged laptop met IP53 volstaat als al deze punten gelden:
In dat geval leveren de Getac S410 G5 en S510 en de Durabook S14I en S15 de gegevens die de taak nodig heeft, met 2,35 tot 2,6 kg en, behalve de S15, met -29 °C tot 63 °C. Bij de S15 hangt IP53 aan een optie en moet het in de offerte worden vermeld. De Durabook S15AB draagt alleen IP5X, dat niets over water zegt, en heeft geen actuele datasheet van de fabrikant meer, omdat Durabook voor dit model geen eigen Duitse of Engelse productpagina meer voert.
Eén enkel van de volgende punten is genoeg om tegen IP53 te pleiten:
Daarvoor zijn de Getac B360 G3 (1,8 m, IP66, 2,32 kg) en de Getac V120 (IP66, 2,1 kg) de lichte apparaten, en de Durabook Z14I en de Getac X600 de zware werkstations. Het gewichtsverschil tussen de B360 G3 en de Z14I bedraagt 1,28 kg bij dezelfde beschermingsgraad. Hoe de merken zich verhouden tot Panasonic, beschrijft het artikel Toughbook-alternatieven.
Nee. IP53 dekt sproeiwater tot 60° van de verticaal. Waterstralen en onderdompeling worden niet getest.
Nee. De opgaven van de fabrikanten noemen concrete hoogtes: 1,8 m bij de B360 G3, 1,2 m bij de V120. Voor hogere vallen is er geen bewijs.
Niet aan het label. Vraag naar de beschermingsgraad van de aangeboden configuratie, naar de valhoogte en de bedrijfstoestand tijdens de test, naar het temperatuurbereik en naar de normen met hun revisie, dus MIL-STD-810H of 810G.
Volgens de datasheets wegen de Fieldbook RC300 en de Getac V120 2,1 kg en de Getac V110 G7 ca. 2,1 kg. De V120 heeft IP66.
Wie vooral droog werkt en een apparaat van 14 inch of 15,6 inch zoekt, is goed af met S410 G5, S510 of S14I. Wie rekening houdt met water uit een slang of met vallen van meer dan 1,2 m, kiest de B360 G3 of V120. Wie daarnaast een EMC-test en veel rekenkracht nodig heeft, kijkt naar Z14I en X600. De klasse alleen beslist niets. Belangrijker zijn de beschermingsgraad, de valhoogte en de vraag of u MIL-STD-461G nodig hebt.
Voor twee toepassingen past geen van de 13 laptops: onderdompeling, omdat geen enkele IP67 of IP68 heeft, en reiniging onder hoge druk, omdat geen enkele IP69K heeft. Vóór het bestellen moet u uitzoeken voor welke configuratie het testrapport geldt, of de valhoogte tijdens bedrijf is gemeten en welke generatie wordt geleverd. De Vergelijkingstabel laptops geeft een volledig overzicht.