„Semi-rugged” i „fully rugged” pojawiają się na stronach produktów, w przetargach i w listach dystrybutorów, ale w żadnej normie. Norma IEC 60529 określa, jak bada się stopień IP, a MIL-STD-810 opisuje metody badań upadków, drgań i klimatu. Żadna z nich nie nazywa klasy urządzeń. Wybór wytrzymałego laptopa według etykiety oznacza więc porównywanie pojęć marketingowych. Pożyteczniej jest spojrzeć na wartości, które za nią stoją. Ten artykuł zestawia dane wszystkich 13 laptopów w ofercie, pokazuje, które wartości naprawdę rozdzielają obie klasy, i wskazuje zastosowania, w których wystarczy laptop semi-rugged. Podstawy stopni IP wyjaśnia przegląd Stopnie ochrony IP. Tutaj chodzi o decyzję.
Getac zna na swojej stronie dwie kategorie, fully rugged i semi-rugged. Dla semi-rugged poradnik producenta podaje odporność na upadki 3 stóp (około 0,9 m), stopień IP53 i co najmniej 800 Nits jasności do odczytu w bezpośrednim słońcu. Jako przykład poradnik wymienia model S410. Według artykułu „fully-rugged vs. ultra-rugged” Getac rozumie przez fully rugged: MIL-STD-810H, IP66 lub wyższy oraz upadek z 4 do 6 stóp (od 1,2 do 1,8 m). Getac oświadcza, że nie używa pojęcia „business-rugged”, ponieważ nie ma ono spójnej definicji.
To progi jednego producenta. Na swoich stronach produktów Durabook nazywa S14I i S15 „Semi-Rugged Laptop”, a Z14I „Fully Rugged Laptop”. Dla S14I i S15 Durabook podaje odporność na upadki 4 stopy (1,2 m), dla Z14I 6 stóp (1,8 m). Durabook z etykietą „semi” wytrzymuje więc według strony produktu wyższy upadek niż próg Getaca dla semi-rugged. Etykiety nie są wymienne między markami. Na stronach produktów Getac S410 i S510 żadne z tych pojęć nie występuje, natomiast strony B360, X600 i V120 mówią „fully rugged”.
Tabela porządkuje wszystkie 13 laptopów według stopnia ochrony. Stopień IP, temperatura i masa pochodzą z tabeli danych podstawowych kart katalogowych. Wysokość upadku pochodzi z opisu na stronie danego produktu, ponieważ dane podstawowe jej nie zawierają. Tam, gdzie nie ma żadnej liczby, w tabeli stoi „brak danych”. Strona Outdoor Laptop daje przegląd z dalszymi kolumnami, a tabela porównawcza laptopów dodaje jasność i czas pracy na baterii.
| Laptop | Stopień ochrony | Wysokość upadku według strony produktu | Temperatura pracy | Masa |
|---|---|---|---|---|
| Getac S410 G5 | IP53 | 0,9 m | od -29 °C do 63 °C | 2,38 kg |
| Getac S510 | IP53 | 0,9 m | od -29 °C do 63 °C | 2,35 kg |
| Durabook S14I | IP53 | 1,2 m | od -29 °C do 63 °C | 2,37 kg (zależnie od konfiguracji) |
| Durabook S15 | IP53 (opcjonalnie) | 1,2 m | od -20 °C do 60 °C | 2,6 kg |
| Durabook S15AB | IP5X | 0,9 m | brak danych | ok. 2,6 kg |
| Fieldbook RC300 | IP65 | 1,22 m | od -20 °C do +60 °C | 2,1 kg |
| Getac V110 G7 | IP65 | brak danych | od -29 °C do 63 °C | ok. 2,1 kg |
| Getac X500 | IP65 | brak danych | od -20 °C do +60 °C | ok. 5,2 kg |
| Getac X500 Server | IP65 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Getac V120 | IP66 | brak danych | od -29 °C do 63 °C | 2,1 kg |
| Getac B360 G3 | IP66 | 1,8 m | od -29 °C do +63 °C | 2,32 kg |
| Durabook Z14I | IP66 | brak danych | od -29 °C do 63 °C | 3,6 kg (zależnie od konfiguracji) |
| Getac X600 | IP66 | 1,2 m | od -29 °C do 63 °C | 4,41 kg (zależnie od konfiguracji) |
Dwie luki można wypełnić stronami producentów, które odczytaliśmy 20.10.2026: Durabook podaje 6 stóp (1,8 m) dla Z14I, Getac 4 stopy (1,2 m) dla V120. W przypadku X600 karta katalogowa Getaca (wersja z 06.08.2026) podaje 4 stopy (1,2 m), a 3 stopy (0,9 m) tylko dla wariantu Pro-PCI. Nasza strona produktu podaje teraz 1,2 m.
Stopień ochrony porządkuje 13 urządzeń najwyraźniej. Cztery mają IP53, jedno IP5X, cztery IP65 i cztery IP66. Wszystkie urządzenia, które producent na własnej stronie nazywa „fully rugged”, mają IP66: Getac B360, X600 i V120 oraz Durabook Z14I. Trzy urządzenia z etykietą „semi” (Getac S410, Durabook S14I i S15) mają IP53. Jak cienki jest ten fundament wobec rozpylanej wody, pokazuje artykuł IP53 w szczegółach.
Zakres temperatur nie rozdziela klas. S410, S510 i S14I pracują od -29 °C do 63 °C, dokładnie jak V120, B360 G3, X600, Z14I i V110 G7. Węższy jest on tylko w S15, Fieldbook RC300 i X500, od -20 °C do 60 °C. Masa też nie idzie za klasą. V120 z IP66 waży 2,1 kg, a B360 G3 z IP66 waży 2,32 kg, oba mniej niż jakiekolwiek urządzenie z IP53 (od 2,35 do 2,6 kg). Ciężkie są X500, X600 i Z14I, ok. 5,2 kg, 4,41 kg i 3,6 kg. Jasność również nie należy do klasy: S410 i S510 mają seryjnie 1000 Nits, Fieldbook RC300 z IP65 tylko 700 Nits, a X500 800 Nits.
Wysokość upadku leży pośrodku. Wynosi 0,9 m w S410, S510 i S15AB, 1,2 m w S14I i S15 oraz 1,8 m w B360 G3. Granica między klasami nie jest tu wyraźna: według producentów 1,2 m dotyczy zarówno dwóch Durabooków z etykietą „semi”, jak i Getaca V120 z etykietą „fully”. Co mówi, a czego nie mówi układ badania upadku według MIL-STD-810, wyjaśnia artykuł Ochrona przed upadkiem według MIL-STD-810.
Drugą linię podziału daje kompatybilność elektromagnetyczna. Siedem z 13 laptopów spełnia dodatkowo MIL-STD-461G: Z14I, B360 G3, V110 G7, V120, X500, X500 Server i X600. Wszystkie siedem ma IP65 lub IP66, a żadne urządzenie z IP53 lub IP5X nie jest wśród nich. Jeśli potrzebne jest to badanie, na przykład obok urządzeń radiowych lub elektroniki pomiarowej, modele semi-rugged odpadają.
Fieldbook RC300, Getac V110 G7, X500 i X500 Server leżą między obozami. IP65 chroni przed strumieniami wody z każdego kierunku, IP66 przed silnymi strumieniami wody. Definicja fully rugged u Getaca wymaga IP66 lub wyższego, a trzy urządzenia Getaca go nie osiągają. Jak Getac klasyfikuje V110 i X500, nie sprawdzaliśmy, a dla X500 nie ma już karty katalogowej producenta. Dla Twojej decyzji liczy się i tak pytanie, czy strumienie wody dotykają Twojej codziennej pracy, a nie etykieta.
Nasza ocena wynika z liczb i nie jest twierdzeniem normy. Laptop semi-rugged z IP53 wystarczy, jeśli spełnione są wszystkie te punkty:
W takim przypadku Getac S410 G5 i S510 oraz Durabook S14I i S15 dają dane, których potrzebuje zadanie, przy 2,35 do 2,6 kg i, poza S15, od -29 °C do 63 °C. W S15 stopień IP53 zależy od opcji i musi być wskazany w ofercie. Durabook S15AB ma tylko IP5X, co nic nie mówi o wodzie, i nie ma już aktualnej karty katalogowej producenta, ponieważ Durabook nie prowadzi dla tego modelu własnej niemieckiej ani angielskiej strony produktu.
Wystarczy jeden z poniższych punktów, by przemawiał przeciw IP53:
Do tego Getac B360 G3 (1,8 m, IP66, 2,32 kg) i Getac V120 (IP66, 2,1 kg) są urządzeniami lekkimi, a Durabook Z14I i Getac X600 ciężkimi stacjami roboczymi. Różnica masy między B360 G3 a Z14I wynosi 1,28 kg przy tym samym stopniu ochrony. Jak marki wypadają wobec Panasonica, opisuje artykuł Alternatywy dla Toughbooka.
Nie. IP53 obejmuje wodę rozpylaną do 60° od pionu. Strumienie wody i zanurzenie nie są badane.
Nie. Dane producentów podają konkretne wysokości: 1,8 m dla B360 G3, 1,2 m dla V120. Dla upadków z większej wysokości nie ma dowodu.
Nie po etykiecie. Zapytaj o stopień ochrony oferowanej konfiguracji, o wysokość upadku i stan pracy podczas badania, o zakres temperatur oraz o normy z ich rewizją, czyli MIL-STD-810H lub 810G.
Według kart katalogowych Fieldbook RC300 i Getac V120 ważą 2,1 kg, a Getac V110 G7 ok. 2,1 kg. V120 ma IP66.
Kto pracuje głównie na sucho i szuka urządzenia o przekątnej 14 cali lub 15,6 cala, dobrze wybierze S410 G5, S510 lub S14I. Kto liczy się z wodą ze strumienia lub z upadkami powyżej 1,2 m, wybiera B360 G3 lub V120. Kto potrzebuje dodatkowo badania EMC i dużej mocy obliczeniowej, patrzy na Z14I i X600. Sama klasa niczego nie rozstrzyga. Ważniejsze są stopień ochrony, wysokość upadku i pytanie, czy potrzebujesz MIL-STD-461G.
Do dwóch zastosowań nie pasuje żaden z 13 laptopów: zanurzenia, ponieważ żaden nie ma IP67 ani IP68, oraz mycia pod wysokim ciśnieniem, ponieważ żaden nie ma IP69K. Przed zamówieniem należy wyjaśnić, dla jakiej konfiguracji obowiązuje raport z badań, czy wysokość upadku mierzono podczas pracy urządzenia i jaka generacja jest dostarczana. Tabela porównawcza laptopów daje pełny przegląd.