Een iPad met beschermhoes is op veel bouwplaatsen al aanwezig: in de container voor tekeningen, in de jaszak voor foto's. De vraag is hoe ver dat reikt als het regent, vriest of het apparaat van de steiger valt. Dit artikel zet samen wat Apple voor de 11 inch iPad (A16) opgeeft op apple.com/de en support.apple.com, en legt het naast drie tablets uit ons assortiment. De Apple-pagina's zijn op 26 en 27.10.2026 opgevraagd. Waar Apple een gegeven niet vermeldt, staat dat er ook zo. De iPad voeren wij niet; bepalend zijn de gegevens van Apple. Prijzen noemt dit artikel niet.

Afbeelding: Fons Heijnsbroek, CC0 1.0, via Wikimedia Commons (bijgesneden en verkleind)
De tabel met technische gegevens van de iPad (A16) noemt geen beschermingsklasse, geen valtest en geen norm volgens MIL-STD. Een beschermingsklasse en een valklasse staan op dezelfde pagina in het onderdeel Energie, als onderdeel van het EU-energielabel en het productinformatieblad. De bedrijfstemperatuur staat bij de technische gegevens en op een eigen supportpagina.
| Gegeven | Apple voor de 11 inch iPad (A16) | Vindplaats |
|---|---|---|
| Display | 10,86 inch diagonaal als rechthoek gemeten, 2360 x 1640 pixels, 500 nits | Technische gegevens, apple.com/de |
| Beschermingsklasse | IP42 | Energielabel en productinformatieblad, apple.com/de |
| Valbestendigheid | Klasse E; de schaal loopt van A (meest robuust) tot E (minst robuust) | Energielabel, apple.com/de |
| MIL-STD | niet opgegeven | op de gelezen pagina's niet aanwezig |
| Bedrijfstemperatuur | 0 °C tot 35 °C; opslag -20 °C tot 45 °C | Technische gegevens, apple.com/de en Apple Support |
| Accu | 28,93 Wh, niet door de gebruiker te vervangen | Technische gegevens en productinformatieblad |
| Gewicht | 477 g (wifi), 481 g (wifi + Cellular) | Technische gegevens |
| Updates | minimaal 5 jaar beveiligings-, correctie- en functie-updates | Productinformatieblad |
Bronnen: apple.com/de, technische gegevens 11 inch iPad (A16) en Apple Support, als je iPhone of iPad te warm of te koud wordt. De 11- en de 13 inch iPad Air (M4) noemen op hun pagina dezelfde waarden voor beschermingsklasse, valklasse en bedrijfstemperatuur.
Over de valklasse: de klassen A tot E komen uit de Gedelegeerde Verordening (EU) 2023/1669. Volgens bijlage II daarvan omvat klasse E bij tablets minder dan 52 vallen zonder defect in de daar voorgeschreven testmethode. Bij de iPad (A16) staat in het productinformatieblad «vallen zonder defect: ≥ 0», bij de iPad Air (M4) afhankelijk van het model 51, 42, 39 of 16. Dat is een andere test dan de valtest volgens MIL-STD-810H en niet daarmee te vergelijken. Apple geeft daarmee voor het apparaat zonder hoes de laagste klasse op.
Het eerste cijfer 4 staat voor bescherming tegen vaste voorwerpen vanaf 1 mm doorsnede, het tweede cijfer 2 voor bescherming tegen vallend druppelwater bij een tot 15 graden gekanteld huis. Stofdicht is pas het cijfer 6, en waterstralen beginnen bij het cijfer 5. Fijn stof, zoals dat bij zagen, schuren of boren ontstaat, valt niet onder het cijfer 4. Regen met wind en waterstralen, bijvoorbeeld bij het afspuiten, vallen niet onder IP42.
Een beschermingsklasse tegen onderdompeling zoals IPX7 of IPX8 geeft Apple voor de iPad (A16) niet op. Bij de iPad Air staat: «Opgegeven dompeldiepte in water, bij IPx8: niet van toepassing». Wie zoekt naar «ipad waterdicht», vindt bij Apple dus IP42: bescherming tegen druppels, niet tegen regen met wind, waterstralen of onderdompeling. Onze tablets noemen IP65 en IP66, dat zijn waterstralen en sterke waterstralen. Wat de cijfers afzonderlijk testen, legt het artikel IP-beschermingsklassen uit.
Apple schrijft op de supportpagina dat iPhone en iPad zijn ontworpen voor omgevingstemperaturen tussen 0 en 35 °C. Bij kou buiten dit bereik kan de accuduur tijdelijk korter worden, het apparaat kan uitschakelen en het opladen kan uitblijven. Bij warmte beschermt het apparaat zichzelf: laden wordt trager of stopt, het display dimt, onder extreme omstandigheden kan het tijdelijk worden uitgeschakeld. Apple beschrijft dat als beschermingsgedrag van het apparaat. Het betekent wel dat een iPad bij vorst op een bouwplaats in januari buiten het genoemde bereik valt.
Onze tablets noemen -29 °C tot 63 °C (Getac ZX10 G2) en -20 °C tot 60 °C (Durabook R11, Fieldbook N101G2). Hoe de opgaven van de fabrikanten te lezen zijn en waarom bedrijfs- en opslagtemperatuur niet hetzelfde zijn, behandelt het artikel Bedrijfstemperatuur van robuuste apparaten.
De gegevens van Apple gelden voor de iPad zoals die wordt verkocht. Een beschermhoes verandert ze niet. Noemt een hoesfabrikant een valtest of een beschermingsklasse, dan geldt dat voor de combinatie van hoes en precies dit iPad-model, en het staat bij de fabrikant van de hoes, niet bij Apple. Wij hebben geen hoes getest en noemen geen waarden. Voor de aankoop zijn vijf vragen de moeite waard:
De tabel toont de Apple-regel naast drie tablets met circa 10 inch schermdiagonaal. De waarden van onze tablets komen uit de datasheets, die steunen op fabrikantdatasheets van Getac, Durabook en Fieldbook (Logic Instrument).
| Model | Display | Bescherming en testnorm | Helderheid | Bedrijfstemperatuur | Gewicht | Accu |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Apple iPad (A16) (opgave van de fabrikant) | 10,86 inch, 2360 x 1640 | IP42; geen MIL-STD opgegeven | 500 nits | 0 °C tot 35 °C | 477 g | 28,93 Wh, niet verwisselbaar |
| Getac ZX10 G2 | 10,1 inch, 1920 x 1200 | IP66, MIL-STD-810H | 1000 nits | -29 °C tot 63 °C | 906 g | 3,88 V, 4990 mAh; optioneel 9980 mAh; LifeSupport-technologie voor accuwissel |
| Durabook R11 | 11,6 inch, 1920 x 1080 | IP66, MIL-STD-810H, MIL-STD-461F | 1000 nits (optioneel) | -20 °C tot 60 °C | 1,2 kg | 11,1 V, 3950 mAh, 8,5 uur looptijd; optioneel 6900 mAh, 15 uur |
| Fieldbook N101G2 | 10,1 inch, 1200 x 1920 | IP65, MIL-STD-810H | 700 nits | -20 °C tot 60 °C | 1,14 kg | 3,8 V, 10000 mAh, zonder gereedschap verwisselbaar |
Bij de valhoogte noemen de productpagina's voor de ZX10 G2 vallen van maximaal 1,80 m en voor de N101G2 van maximaal 1,2 m. Voor de R11 staat in onze documenten geen valhoogte. Of de opgaven met of zonder hoes gelden, staat daar niet. Qua gewicht is de iPad met 477 g het lichtste apparaat in de tabel. Looptijden zijn niet naast elkaar te zetten: Apple noemt tot 10 uur surfen op het web of video afspelen, de R11 noemt 8,5 uur. De testomstandigheden verschillen.
Een iPad met hoes volstaat als het apparaat overwegend in de bouwkeet, in de ruwbouw onder dak of in het voertuig blijft, als tekeningen bekijken, protocollen aftekenen en foto's maken het hoofdwerk zijn en als vorst en regen de uitzondering zijn. Daar komt een reden bij die niets met robuustheid te maken heeft: draait uw vakapplicatie alleen onder iPadOS, dan blijft het een iPad. Geen van onze tablets draait onder iPadOS.
Een robuuste tablet is nodig als een regel van de tabel op uw bouwplaats van toepassing is. Waar waterstralen te verwachten zijn, zit IP42 eronder. Wie bij vorst onder 0 °C werkt, zit buiten het Apple-bereik, terwijl onze tablets tot -20 °C of -29 °C zijn opgegeven. In direct zonlicht staan 500 nits tegenover 700 tot 1000 nits. Bij lange ploegen telt dat Apple de accu als niet vervangbaar opgeeft, terwijl de N101G2 hem zonder gereedschap laat wisselen. En bij een val staan klasse E zonder MIL-STD-opgave en MIL-STD-810H met een genoemde valhoogte naast elkaar. Hoe opmeting en documentatie op de bouwplaats in detail verlopen, staat in het artikel Opmeting en documentatie op de bouwplaats. Hoe de bediening met natte vingers en handschoenen eruitziet, laat Touch bij nat weer en met handschoenen zien.
Wie een Android-tablet uit de handel overweegt, vindt twee vergelijkingen: Samsung Galaxy Tab Active of rugged tablet en Blackview, Oukitel, Ulefone of industriële tablet. Alle apparaten en eisen voor de bouw vat de pagina Branche Bouw samen.
Voor twee toepassingen past geen van de genoemde apparaten zonder voorafgaande opheldering: voor werk in explosiegevaarlijke ruimtes, waar een Ex-goedkeuring nodig is, en voor toepassingen die aan iPadOS gebonden zijn en tegelijk vorst, waterstralen of vallen moeten doorstaan. In het tweede geval blijft alleen over de hoes en de iPad als combinatie te beoordelen, zoals hierboven beschreven.
Apple geeft voor de iPad (A16) in het energielabel de beschermingsklasse IP42 op. Dat beschermt tegen vallend druppelwater, niet tegen regen met wind, waterstralen of onderdompeling. Een dompeldiepte noemt Apple voor de iPad (A16) niet.
Dat hangt van de hoes af. Apple geeft voor de iPad (A16) valklasse E op, de laagste trap van de EU-schaal. Een hoes kan de bescherming verbeteren; hoeveel, zegt de fabrikant van de hoes, en de opgave geldt voor zijn product in combinatie met precies deze iPad.
Apple noemt voor gebruik 0 °C tot 35 °C omgevingstemperatuur. Daarbuiten kan het apparaat uitschakelen, kan het opladen uitblijven en dimt bij hitte het display.
Nee. Wij voeren Getac, Durabook, Fieldbook, RuggON en Archos. De iPad staat hier alleen in de vergelijking.
Wie een iPad gebruikt voor tekeningen, foto's en opleveringen in de container of onder dak, bij temperaturen tussen 0 °C en 35 °C en zonder regen op het display, komt volgens de gegevens van Apple daarmee uit. Wie buiten werkt bij regen, vorst of in de zon, wie het apparaat kan laten vallen of de accu tijdens gebruik moet wisselen, vindt in de Getac ZX10 G2, de Durabook R11 en de Fieldbook N101G2 waarden die daarvoor zijn genoemd. Tussen beide ligt de vraag naar het besturingssysteem: Android of Windows in plaats van iPadOS.
Het RobustBook-team helpt bij de keuze en noemt de configuratie die bij uw bouwplaats past.