iPad w etui ochronnym jest już na wielu budowach: w kontenerze na plany, w kieszeni kurtki do zdjęć. Pytanie brzmi, jak daleko to wystarcza, gdy pada, mrozi albo urządzenie spada z rusztowania. Ten artykuł zbiera, co Apple podaje dla iPada 11 cali (A16) na apple.com/de i support.apple.com, i zestawia to z trzema tabletami z naszej oferty. Strony Apple zostały pobrane 26 i 27.10.2026. Gdzie Apple czegoś nie podaje, tak jest napisane. iPada nie oferujemy; wiążące są dane Apple. Artykuł nie podaje cen.

Zdjęcie: Fons Heijnsbroek, CC0 1.0, via Wikimedia Commons (przycięte i pomniejszone)
Tabela danych technicznych iPada (A16) nie podaje stopnia ochrony, testu upadku ani normy MIL-STD. Stopień ochrony i klasa odporności na upadek stoją na tej samej stronie w sekcji Energia, jako część etykiety energetycznej UE i karty informacyjnej produktu. Temperatura pracy stoi w danych technicznych i na osobnej stronie pomocy technicznej.
| Dane | Apple dla iPada 11 cali (A16) | Miejsce |
|---|---|---|
| Wyświetlacz | przekątna 10,86 cala mierzona jako prostokąt, 2360 x 1640 pikseli, 500 nits | Dane techniczne, apple.com/de |
| Stopień ochrony | IP42 | Etykieta energetyczna i karta informacyjna produktu, apple.com/de |
| Odporność na upadek | klasa E; skala biegnie od A (najbardziej odporna) do E (najmniej odporna) | Etykieta energetyczna, apple.com/de |
| MIL-STD | nie podano | brak na przeczytanych stronach |
| Temperatura pracy | od 0 °C do 35 °C; przechowywanie od -20 °C do 45 °C | Dane techniczne, apple.com/de i pomoc techniczna Apple |
| Akumulator | 28,93 Wh, niewymienny przez użytkownika | Dane techniczne i karta informacyjna produktu |
| Waga | 477 g (Wi-Fi), 481 g (Wi-Fi + Cellular) | Dane techniczne |
| Aktualizacje | co najmniej 5 lat aktualizacji bezpieczeństwa, poprawek i funkcji | Karta informacyjna produktu |
Źródła: apple.com/de, dane techniczne iPada 11 cali (A16) oraz Pomoc techniczna Apple, gdy iPhone lub iPad robi się zbyt gorący lub zbyt zimny. iPad Air (M4) 11 i 13 cali podaje na swojej stronie te same wartości stopnia ochrony, klasy upadku i temperatury pracy.
O klasie upadku: klasy od A do E pochodzą z rozporządzenia delegowanego (UE) 2023/1669. Według jego załącznika II klasa E obejmuje w tabletach mniej niż 52 upadki bez usterki w przewidzianej tam procedurze badawczej. W iPadzie (A16) karta informacyjna produktu podaje „Upadki bez usterki: ≥ 0”, w iPadzie Air (M4) zależnie od modelu 51, 42, 39 lub 16. To inny test niż test upadku według MIL-STD-810H i nie można go z nim porównywać. Apple wskazuje więc dla urządzenia bez etui najniższą klasę.
Pierwsza cyfra 4 oznacza ochronę przed ciałami stałymi o średnicy od 1 mm, druga cyfra 2 ochronę przed kapiącą wodą przy obudowie odchylonej do 15 stopni. Pyłoszczelna jest dopiero cyfra 6, a strumień wody zaczyna się przy cyfrze 5. Drobny pył, jaki powstaje przy cięciu, szlifowaniu lub wierceniu, nie jest objęty cyfrą 4. Deszcz z wiatrem i strumień wody, na przykład przy spryskiwaniu, nie są objęte IP42.
Stopnia ochrony przed zanurzeniem, takiego jak IPX7 lub IPX8, Apple dla iPada (A16) nie podaje. Przy iPadzie Air stoi: „Podana głębokość zanurzenia w wodzie, dla IPx8: nie dotyczy”. Kto szuka „ipad wodoodporny”, znajdzie więc u Apple IP42: ochronę przed kroplami, nie przed deszczem z wiatrem, strumieniem wody ani zanurzeniem. Nasze tablety podają IP65 i IP66, czyli strumień wody i silny strumień wody. Co badają poszczególne cyfry, wyjaśnia artykuł Stopnie ochrony IP.
Apple pisze na stronie pomocy, że iPhone i iPad są zaprojektowane na temperaturę otoczenia od 0 do 35 °C. Na mrozie poza tym zakresem czas pracy na akumulatorze może się chwilowo skrócić, urządzenie może się wyłączyć, a ładowanie może nie ruszyć. W cieple urządzenie się chroni: ładowanie zwalnia lub się zatrzymuje, wyświetlacz ściemnia się, w ekstremalnych warunkach urządzenie może się chwilowo dezaktywować. Apple opisuje to jako zachowanie ochronne urządzenia. Oznacza to jednak, że iPad na budowie podczas mrozu w styczniu leży poza podanym zakresem.
Nasze tablety podają od -29 °C do 63 °C (Getac ZX10 G2) i od -20 °C do 60 °C (Durabook R11, Fieldbook N101G2). Jak czytać dane producentów i dlaczego temperatura pracy i przechowywania to nie to samo, omawia artykuł Temperatura pracy wytrzymałych urządzeń.
Dane Apple dotyczą iPada w stanie sprzedaży. Etui ochronne ich nie zmienia. Jeśli producent etui podaje test upadku lub stopień ochrony, dotyczy to połączenia etui i dokładnie tego modelu iPada, a informacja stoi u producenta etui, nie u Apple. Nie sprawdzaliśmy żadnego etui i nie podajemy wartości. Przed zakupem warto zadać pięć pytań:
Tabela pokazuje wiersz Apple obok trzech tabletów o przekątnej około 10 cali. Wartości naszych tabletów pochodzą z kart danych, które opierają się na kartach danych producentów Getac, Durabook i Fieldbook (Logic Instrument).
| Model | Wyświetlacz | Ochrona i norma badania | Jasność | Temperatura pracy | Waga | Akumulator |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Apple iPad (A16) (dane producenta) | 10,86 cala, 2360 x 1640 | IP42; MIL-STD nie podano | 500 nits | od 0 °C do 35 °C | 477 g | 28,93 Wh, niewymienny |
| Getac ZX10 G2 | 10,1 cala, 1920 x 1200 | IP66, MIL-STD-810H | 1000 nits | od -29 °C do 63 °C | 906 g | 3,88 V, 4990 mAh; opcjonalnie 9980 mAh; technologia LifeSupport do wymiany akumulatora |
| Durabook R11 | 11,6 cala, 1920 x 1080 | IP66, MIL-STD-810H, MIL-STD-461F | 1000 nits (opcjonalnie) | od -20 °C do 60 °C | 1,2 kg | 11,1 V, 3950 mAh, czas pracy 8,5 godz.; opcjonalnie 6900 mAh, 15 godz. |
| Fieldbook N101G2 | 10,1 cala, 1200 x 1920 | IP65, MIL-STD-810H | 700 nits | od -20 °C do 60 °C | 1,14 kg | 3,8 V, 10000 mAh, wymienny bez narzędzi |
Przy wysokości upadku strony produktów podają dla ZX10 G2 upadki z wysokości do 1,80 m, a dla N101G2 z wysokości do 1,2 m. Dla R11 w naszych materiałach nie ma wysokości upadku. Czy dane obowiązują z etui czy bez, tam nie jest napisane. Pod względem wagi iPad z 477 g jest najlżejszym urządzeniem w tabeli. Czasów pracy nie da się zestawić: Apple podaje do 10 godzin przeglądania internetu lub odtwarzania wideo, R11 podaje 8,5 godziny. Warunki badań są różne.
iPad z etui wystarcza, gdy urządzenie zostaje głównie w kontenerze budowy, w stanie surowym pod dachem lub w pojeździe, gdy główną pracą jest oglądanie planów, podpisywanie protokołów i robienie zdjęć, a mróz i deszcz są wyjątkiem. Dochodzi powód, który nie ma nic wspólnego z wytrzymałością: jeśli Państwa aplikacja branżowa działa tylko pod iPadOS, zostaje iPad. Żaden z naszych tabletów nie działa z iPadOS.
Wytrzymały tablet staje się konieczny, gdy któryś wiersz tabeli dotyczy Państwa budowy. Tam, gdzie spodziewany jest strumień wody, IP42 leży poniżej. Kto pracuje na mrozie poniżej 0 °C, jest poza zakresem Apple, podczas gdy nasze tablety podają do -20 °C lub -29 °C. W bezpośrednim słońcu stoi 500 nits wobec 700 do 1000 nits. Przy długich zmianach liczy się to, że Apple wskazuje akumulator jako niewymienny, a N101G2 pozwala go wymienić bez narzędzi. A przy upadku obok siebie stoją klasa E bez danych MIL-STD i MIL-STD-810H z podaną wysokością upadku. Jak w szczegółach przebiegają obmiar i dokumentacja na budowie, opisuje artykuł Obmiar i dokumentacja na budowie. Jak wygląda obsługa mokrymi palcami i w rękawicach, pokazuje Dotyk przy wilgoci i w rękawicach.
Kto rozważa tablet z Androidem z handlu, znajdzie dwa porównania: Samsung Galaxy Tab Active czy wytrzymały tablet oraz Blackview, Oukitel, Ulefone czy tablet przemysłowy. Wszystkie urządzenia i wymagania dla budownictwa zbiera strona Branża budowlana.
Dla dwóch zastosowań żadne z wymienionych urządzeń nie pasuje bez wcześniejszego wyjaśnienia: dla pracy w strefach zagrożonych wybuchem, gdzie potrzebne jest dopuszczenie Ex, oraz dla aplikacji związanych z iPadOS, które muszą jednocześnie wytrzymać mróz, strumień wody lub upadki. W drugim przypadku zostaje tylko ocenić etui i iPada jako zestaw, jak opisano wyżej.
Apple podaje dla iPada (A16) w etykiecie energetycznej stopień ochrony IP42. Chroni on przed kapiącą wodą, nie przed deszczem z wiatrem, strumieniem wody ani zanurzeniem. Głębokości zanurzenia Apple dla iPada (A16) nie podaje.
To zależy od etui. Apple wskazuje dla iPada (A16) klasę upadku E, najniższy stopień skali UE. Etui może poprawić ochronę; o ile, mówi producent etui, a informacja dotyczy jego produktu w połączeniu z dokładnie tym iPadem.
Apple podaje dla pracy od 0 °C do 35 °C temperatury otoczenia. Poza tym zakresem urządzenie może się wyłączyć, ładowanie może nie ruszyć, a przy upale wyświetlacz ściemnia się.
Nie. Oferujemy Getac, Durabook, Fieldbook, RuggON i Archos. iPad występuje tu tylko w porównaniu.
Kto używa iPada do planów, zdjęć i odbiorów w kontenerze lub pod dachem, w temperaturach od 0 °C do 35 °C i bez deszczu na wyświetlaczu, poradzi sobie nim według danych Apple. Kto pracuje na zewnątrz w deszczu, na mrozie lub w słońcu, kto może upuścić urządzenie albo musi wymieniać akumulator w trakcie pracy, znajdzie w Getac ZX10 G2, Durabook R11 i Fieldbook N101G2 wartości, które do tego podano. Pomiędzy jednym a drugim leży pytanie o system operacyjny: Android lub Windows zamiast iPadOS.
Zespół RobustBook pomoże w wyborze i wskaże konfigurację, która pasuje do Państwa budowy.