Autoryzowany sprzedawca · Lauchringen
Blog

Samsung Galaxy Tab Active czy wytrzymały tablet: który wystarczy

Samsung Galaxy Tab Active to seria, którą kupujący często wymieniają jako pierwszą, gdy szukają wytrzymałego tabletu. Samsung kieruje ją do serwisu terenowego, magazynów i służb interwencyjnych oraz podaje IP68 i MIL-STD-810H. Pytanie jest uzasadnione: czy to wystarczy, czy potrzebny jest w pełni wytrzymały tablet? Ten artykuł zestawia dane Samsunga z wartościami z kart katalogowych naszej oferty i pokazuje, w których miejscach odpowiedź się zmienia. Wszystkie informacje o Samsungu pochodzą ze strony samsung.com i zostały pobrane 20 października 2026. Nie sprzedajemy urządzeń Samsung; rozstrzygające są zawsze aktualne dane producenta dla Państwa konfiguracji. Jak ważyć stopień ochrony, wyświetlacz i akumulator w swoim zastosowaniu, opisuje artykuł Jak znaleźć idealny tablet outdoor. Tutaj chodzi o porównanie marek. Przegląd wszystkich modeli znajdą Państwo na stronie Tablet outdoor. Jak tablety Blackview, Oukitel i Ulefone wypadają na tle tabletu przemysłowego, opisuje artykuł Blackview, Oukitel, Ulefone czy tablet przemysłowy?

Co Samsung podaje dla Galaxy Tab Active5

Na samsung.com Samsung przedstawia Galaxy Tab Active5 jako aktualny model serii; strony następcy nie znaleźliśmy. To tablet z Androidem z ekranem 8 cali. Amerykańska karta katalogowa i brytyjska strona produktu podają te wartości:

Poprzedni model, Galaxy Tab Active4 Pro, również można sprawdzić na samsung.com. Ma 10,1 cala przy 1920 x 1200 pikseli, waży 674 g i ma wymienny akumulator 7600 mAh (typowo). Samsung podaje IP68 i MIL-STD-810H; dla tego modelu strona brytyjska podaje dodatkowo IPX5. Według tej strony aktualizacje bezpieczeństwa są przewidziane do 30 września 2027.

Czego nie ma na stronach Samsunga

Ani amerykańska karta katalogowa, ani dwie brytyjskie strony produktu nie podają temperatury pracy. Karta mówi o upale i mrozie, ale nie podaje granic. Nie znaleźliśmy tam też niczego o MIL-STD-461, o dopuszczeniach do stref zagrożonych wybuchem ani o uchwytach pojazdowych.

To nie jest stwierdzenie o odporności urządzenia na mróz. Oznacza tylko, że wartość trzeba zapytać u Samsunga lub dostawcy, zanim porówna się ją z danymi innych producentów. Sam Samsung zaznacza, że rzeczywiste warunki użytkowania różnią się od warunków badania i że nie gwarantuje działania we wszystkich warunkach ekstremalnych. Ta sama zasada dotyczy każdego urządzenia: przy MIL-STD-810H liczy się, które metody i przy jakich wartościach zbadano.

Galaxy Tab Active obok pięciu urządzeń z naszej oferty

Tabela zestawia dane Samsunga z danymi podstawowymi z naszych kart katalogowych. Dwa pierwsze wiersze odtwarzają wartości Samsunga. Dane akumulatorów są porównywalne tylko częściowo: Samsung podaje mAh bez napięcia, a karty innych producentów podają napięcie i pojemność.

Model Wyświetlacz Ochrona i norma badania Temperatura pracy Waga Akumulator System
Samsung Galaxy Tab Active5 (dane producenta)8 cali, 1920 x 1200, 600 NitsIP68, MIL-STD-810Hnie podano433 g5050 mAh typowo, wymiennyAndroid 14
Samsung Galaxy Tab Active4 Pro (dane producenta)10,1 cala, 1920 x 1200IP68, IPX5, MIL-STD-810Hnie podano674 g7600 mAh typowo, wymiennyAndroid
Getac ZX808 cali, 1920 x 1200, 1000 NitsIP67, MIL-STD-810Hod -29 °C do 63 °C590 g3,86 V, 4060 mAh typowo; opcje akumulatora do 9980 mAhAndroid 15.0
Fieldbook N80G28 cali, 1280 x 800, 500 NitsIP67, MIL-STD bez wartościod -20 °C do +60 °C600 g3,6 V, 8000 mAh, wymienny bez narzędziAndroid 12
Getac ZX10 G210,1 cala, 1920 x 1200, 1000 NitsIP66, MIL-STD-810Hod -29 °C do 63 °C906 g3,88 V, 4990 mAh; opcjonalnie 9980 mAhAndroid 15.0
Fieldbook N101G210,1 cala, 1200 x 1920, 700 NitsIP65, MIL-STD-810Hod -20 °C do +60 °C1,14 kg3,8 V, 10000 mAh, wymienny bez narzędziAndroid 14
Durabook R88,0 cala, 1280 x 800, 800 NitsIP66, MIL-STD-810H, MIL-STD-461God -20 °C do 60 °C0,86 kg7,6 V, 3600 mAh, 8,5 h; opcjonalnie 7200 mAh, 17 hWindows 11 Professional

Pierwsze, co widać w tabeli: Active5 wyprzedza ZX80 pod względem wagi (433 g wobec 590 g) i cyfry dla zanurzenia (IP68 wobec IP67). Pod względem jasności ustępuje ZX80 (600 wobec 1000 Nits), ale przewyższa Fieldbook N80G2 z 500 Nits. Ponadto Active5 działa z Androidem 14 i czterema przewidzianymi aktualizacjami, a N80G2 ma Androida 12. Dla urządzeń Getac i Fieldbook nasze karty katalogowe nie podają okresu aktualizacji bezpieczeństwa. Proszę o to zapytać przed zamówieniem.

Co do wysokości upadku Samsung podaje 1,8 m z etui i 1,5 m bez. Strony produktów ZX80 i ZX10 G2 podają 1,80 m, strony N80G2 i N101G2 podają 1,2 m. Na naszych stronach nie ma informacji, czy wartość Getac dotyczy urządzenia z etui ochronnym, czy bez.

Czasów pracy nie da się zestawić. Samsung podaje do 14 godzin korzystania z internetu przez Wi-Fi. Nasze karty katalogowe urządzeń z Androidem nie podają czasu pracy; Durabook R8 podaje 8,5 godziny ze standardowym akumulatorem. Czego naprawdę wymaga zmiana robocza, pokaże tylko test z Państwa aplikacją.

Kiedy Galaxy Tab Active wystarczy

Tablet wystarczy, gdy miejsce pracy i zadanie zgadzają się z kartą katalogową. Dotyczy to urządzenia ręcznego 8 cali do listów przewozowych i list kontrolnych, w magazynie, handlu lub dostawach, w umiarkowanym klimacie i głównie pod dachem lub w cieniu. Sam Samsung wymienia jako obszary zastosowań usługi dostawcze, magazyny i organy ścigania oraz podkreśla tryb rękawic, który według przypisu działa z większością rękawic i w warunkach mokrych, ale nie z wyjątkowo grubymi rękawicami roboczymi.

Drugi powód to zarządzanie. Jeśli flotę zarządzają Państwo już przez Samsung Knox, mogą Państwo włączyć tam Active5, a Samsung podaje aktualizacje bezpieczeństwa do 2029. Jak zarządzać tabletami z Androidem w ogólności, opisuje artykuł Android Enterprise na wytrzymałych tabletach.

Także przy wodzie Active5 może wypadać lepiej. IP68 bada zanurzenie, u Samsunga do 1,5 m przez 30 minut; nasze tablety podają IP67 (ZX80, N80G2) lub IP66 (ZX10 G2, R8). Strumienie wody to osobne badanie: IP66 oznacza ochronę przed silnymi strumieniami wody, a urządzenie z IP68 nie musi automatycznie spełniać tego badania. Dla Active4 Pro Samsung podaje dodatkowo IPX5; dla Active5 nie znaleźliśmy tej informacji na pobranych stronach. Kto chce spłukiwać tablet strumieniem wody, powinien o to zapytać. Co dokładnie badają poszczególne cyfry, wyjaśnia artykuł IP68 w szczegółach.

Kiedy potrzebny jest w pełni wytrzymały tablet

Cztery sytuacje przesuwają odpowiedź. Wszystkie cztery da się powiązać z wierszami karty katalogowej.

Mróz, upał i słońce

Kto pracuje w mrozie lub w upale w pojeździe, potrzebuje wartości podanej przez producenta. Getac ZX80 i ZX10 G2 podają od -29 °C do 63 °C, tablety Fieldbook i Durabook R8 od -20 °C do 60 °C. Samsung nie podaje zakresu. W słońcu liczy się jasność: 1000 Nits w ZX80 i ZX10 G2 wobec 600 Nits w Active5. Fieldbook N80G2 jest poniżej z 500 Nits i w tym punkcie nie jest ulepszeniem.

Pojazd, stacja dokująca i interfejsy

W pojeździe decyduje osprzęt. Dla ZX80 strona produktu wymienia uchwyt pojazdowy, pojazdową stację dokującą i adapter DC-DC na 11 do 32 V napięcia stałego. Według karty katalogowej N101G2 ma port LAN RJ45 i złącze pogo do stacji dokujących, a Durabook R8 ma opcjonalnie jeden lub dwa porty RS-232 oraz Ethernet RJ45. Active5 ma USB-C z USB 2.0, złącze pogo, gniazdo słuchawkowe i gniazdo microSD. Jako akcesoria Samsung wymienia stację ładującą pogo i cradle; pobrane strony nie wspominają o uchwytach pojazdowych. Kto potrzebuje stacji w pojeździe, portu szeregowego lub LAN, powinien sprawdzić tę listę przed wyborem typu.

Dopuszczenia i normy

Dla ZX80 karta katalogowa podaje opcjonalnie ANSI/UL 121201 i CSA C22.2 nr 213 (Klasa I, Dywizja 2). Durabook R8 jest ponadto badany według MIL-STD-461G, normy kompatybilności elektromagnetycznej. W żadnej z tych spraw nie znaleźliśmy informacji od Samsunga. Jeśli operator wymaga dopuszczenia do stref zagrożonych wybuchem lub badania EMC, strona Samsunga nie jest podstawą, dopóki Samsung tego nie udokumentuje.

Windows zamiast Androida

Jeśli Państwa aplikacja branżowa działa tylko w systemie Windows, nie pomoże żaden tablet z Androidem, także wytrzymały. Durabook R8 ma ten sam format 8 cali z Windows 11 Professional, waży 0,86 kg i osiąga IP66. Czy do aplikacji pasuje Android, czy Windows, opisuje artykuł Windows czy Android na wytrzymałym tablecie.

Najczęstsze pytania

Czy Galaxy Tab Active to pełnoprawny wytrzymały tablet?

Według oznaczeń badań tak: Samsung podaje IP68 i MIL-STD-810H, czyli te same rodzaje danych co nasze karty katalogowe. Różnice leżą w pojedynczych wartościach, takich jak temperatura pracy, jasność, akcesoria i dopuszczenia. Czy Active5 jest dla Państwa dość wytrzymały, rozstrzygają te wiersze w odniesieniu do Państwa zastosowania.

Czy istnieje Galaxy Tab Active6?

Na samsung.com nie znaleźliśmy 20 października 2026 strony Active6. Active5 to model, który Samsung tam przedstawia. Przed zakupem proszę sprawdzić, co Samsung przedstawia w tym momencie.

Który z Państwa tabletów najbardziej przypomina Active5?

Getac ZX80: ten sam rozmiar wyświetlacza (8 cali) i ta sama rozdzielczość (1920 x 1200), Android, MIL-STD-810H i wymienne akumulatory. Ma 1000 zamiast 600 Nits, IP67 zamiast IP68, 590 g zamiast 433 g i udokumentowany zakres temperatury. Przy 10 cali odpowiednikiem Active4 Pro jest Getac ZX10 G2.

Czy RobustBook sprzedaje tablety Samsung?

Nie. Nasza oferta składa się z marek Getac, Durabook, Fieldbook, RuggON i Archos. Informacje o Samsungu w tym artykule pochodzą ze strony samsung.com.

Podsumowanie: kto może zostać przy Galaxy Tab Active

Galaxy Tab Active5 wystarczy, jeśli szukają Państwo lekkiego tabletu z Androidem i ekranem 8 cali do umiarkowanego klimatu, używają już Samsung Knox i cenią aktualizacje bezpieczeństwa do 2029. Do Getac ZX80 przechodzą Państwo, gdy urządzenie ma działać w mrozie do -29 °C, z jasnością 1000 Nits, ze stacją pojazdową lub w środowisku klasy I dywizji 2. ZX10 G2 to odpowiednik 10 cali. Fieldbook N101G2 wnosi LAN i akumulator 10000 mAh przy 1,14 kg, ale ma tylko 700 Nits i IP65. Durabook R8 wybierają Państwo, gdy aplikacja wymaga Windows. Otwarte pozostaje to, czego żadna tabela nie rozstrzyga: zakres temperatury Active5, czas pracy zmiany pod obciążeniem i to, czy Państwa aplikacja działa na systemie docelowym. Żadna z pięciu kart katalogowych nie podaje ponadto złącza magistrali CAN; kto go potrzebuje, szuka w innej klasie urządzeń. Otwarte punkty najlepiej sprawdzić z urządzeniem w ręku.

Zespół RobustBook pomaga w wyborze i podaje konfigurację, która pasuje do Państwa zastosowania.